Uhelné elektrárny ČEZ nespaly

Uhelné elektrárny ČEZ letos zatím opět doháněly to, co chybělo z jádra.

Zveřejnění čtvrtletních výsledků společnosti ČEZ není jen přehledem výnosů a zisků, ale přináší také základní informace o objemech a struktuře výroby elektřiny i o těžbě hnědého uhlí v Severočeských dolech, které do skupiny ČEZ patří.

Čtěte také:
Společnosti ČEZ klesl zisk o 13 procent
Beneš: Stavět uhelnou elektrárnu se už nevyplatí

Hned první pohled na objemy vyrobené elektřiny v tradičních zdrojích ČEZ ukazuje, že od loňska se mnoho nezměnilo, když uhelné elektrárny musely nahradit některá omezení výroby v jaderných elektrárnách. Jaderná elektrárna Dukovany se připravuje na splnění podmínek pro prodloužení licence u tří bloků ze čtyř, což s sebou nese potřebné odstávky.

Nároky na výrobu elektřiny v uhelných elektrárnách byly ale v prvním kvartále ještě o něco vyšší. Letošní první čtvrtletí bylo totiž o 3 pracovní dny delší než loni (letos 65 pracovních dnů, vloni 62). Dále bylo o poznání chladněji, zejména leden byl s teplotami téměř o 3 stupně níže v porovnání s dlouhodobým teplotním průměrem. Navíc z portfolia uhelných elektráren ČEZ již letos vypadla elektrárna Tisová, která byla vloni prodána společnosti Sokolovská uhelná.

Buď, jak buď, uhelné elektrárny ČEZ vyrobily elektřiny během prvních tří měsíců tohoto roku o 3% více v porovnání se stejným obdobím 2016, konkrétně 8,7 TWh.

Plán výroby elektřiny na celý letošní rok by podle společnosti ČEZ mohl dát nakonec uhelným elektrárnám i trochu odpočinout. Jaderné elektrárny by se v dalších čtvrtletích měly na celkové výrobě podílet mnohem více, za celý rok se počítá s navýšením jejich produkce dokonce o 18% (viz graf č.1). Uvidíme, nakolik je to reálné, loni byly nakonec odstávky jaderných elektráren delší a společnost musela z cílů výroby v jaderných elektrárnách slevit.

Letošnímu obrázku vyšší výroby elektřiny z uhlí odpovídá i nárůst těžby hnědého uhlí v Severočeských dolech, podpořený také zájmem zvenčí, viz graf č.2. Pro vlastní potřebu navýšil ČEZ čtvrtletní těžbu uhlí o 9%, ostatní zákazníci odebrali o 5% více.

Až bude k dispozici pravidelná čtvrtletní zpráva o provozu z pera Energetického regulačního úřadu, bude možné srovnat obrázek ČEZ s obrázkem celorepublikovým.

Zdroj: ČEZ, Prezentace výsledků Q1/2017

 

Zdroj: ČEZ, Prezentace výsledků Q1/2017

 

Čtěte také:
V Americe spustili čistou uhelnou elektrárnu
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí