Doba čtení:2 m, 26 s
Pavel Tykač upozornil, že už za tři roky se přestane vyplácet provoz uhelných elektráren. Foto: Sev.en Energy

Uhelné elektrárny, které se v Česku podílí na celkové produkci elektřiny ze 40 procent, doslouží do pěti let. Plnohodnotnou náhradou za ně může být jen zemní plyn. Shodli se účastníci 5. ročníku Ekonomického fóra v Kostelci nad Orlicí.

„Uhelné zdroje u nás vyrábějí skoro půlku elektřiny, ale za tři roky přestanou ekonomicky vycházet. To znamená, že je asi už nebude nikdo provozovat,“ upozornil majitel skupiny Sev.en Pavel Tykač s tím, že Výstavba nových jaderných bloků přitom podle něj vezme minimálně deset, 15 a více let. To znamená, že Česko se již za pár let stane závislé na dovozu elektřiny ze zahraničí. Důvodem je, že Česko stejně jako celá Evropa, zanedbala v posledních dekádách energetiku, napsal server Fintag.cz.

Na problémy v důsledku ukončení provozu uhelných elektráren upozornil i energetický analytik a akcionář ČEZ Michal Šnobr. Podle něj se uhelné elektrárny stanou ekonomicky nerentabilní již v roce 2026.

Proč stát mlčí o útlumu uhlí a zasedne ještě uhelná komise?

„A tak se ptám, jaká je naše koncepce a strategie? Co uděláme, jak je nahradíme? My se tady neustále bavíme jen o výstavbě nových jaderných bloků. To je všechno, co jsme vymysleli. Ale nic jsme za posledních 20 let nepostavili. Což platí pro celou Evropu, kde se stavělo v době 70. a 80. let, ale od té doby tu energetiku Evropa jenom cukruje,“ řekl.

Výpadek uhelných elektráren lze podle Tykače plnohodnotně a rychle nahradit pouze zemním plynem. S tím souhlasí i Šnobr, který také upozornil na zásadní riziko evropské energetiky. Podle něj se na ní může Evropa jen těžko shodnout. To kvůli tomu, že v ní je jaderná Francie, protijaderné Německo i východní státy v čele s Polskem, jež jsou stále závislé na uhlí.

Tykač zároveň poukázal na rizika, která pramení z podcenění energetiky jako takové.

Za 17 let bude česká spotřeba elektřiny dvojnásobná

„Historická zkušenost tisíců a tisíců let nás učí, že bez levné, a v dostatečném množství dostupné energie neexistuje rozvoj společnosti. A je jedno, jestli mluvíme o síle otroků, nevolnictví nebo období páry a elektřiny. Bez toho rozvoj společnosti, která je dnes navíc na elektřině závislá, prostě nejde,“ uvedl.

Nikdo z účastníku Ekonomického fóra Kostelec nezpochybňuje přínos obnovitelných zdrojů energie. Všichni ale poukazují na jejich základní nedostatek. A tím je, že elektřinu [nejen] z nich získanou neuskladníme. „Pomíjím baterky nebo přečerpávačky, to jsou drobné z celkového objemu. Tím vykryjete vteřiny a minuty, ale ne hodiny, dny, týdny, měsíce, roky,“ uvedl Pavel Tykač.

Na stejný problém upozornil generální sekretář Burzy cenných papíru Praha David Kučera. Uvedl, že dnešní obrovský rozmach obnovitelných technologií v Česku vítá, ale souhlasí, že stabilitu dodávek elektrické energie nezajistí. Proto se i podle něj jako nejlepší náhrada za uhelné elektrárny nyní jeví plyn. Plynovou turbínu přivezete na kamionu, dodal.