Uhelné regiony podepsaly Görlitzkou deklaraci

Deklarace byla podepsána na Výročním politickém dialogu uhelných regionů v německém městě Görlitz, které leží na hranicích s Polskem jen pár kilometrů od českých hranic. Foto: wikipedia.org Heribert Pohl

Celkem 41 evropských uhelných regionů podepsalo v německém Görlitzu na Výročním politickém dialogu uhelných regionů Görlitzskou deklaraci. Společně v ní apelují na Evropskou komisi, aby zajistila dodatečné zdroje pro jejich dekarbonizaci v novém programovém období po roce 2020.

Deklarace žádá Evropskou komisi o podporu při zajištění úspěšné transformace a rozvoje uhelných regionů prostřednictvím transformačního fondu pro “spravedlivý přechod”, z něhož budou moct uhelné regiony čerpat prostředky na tvorbu kvalifikovaných pracovních míst a na další projekty spojené s transformací.

Čtěte také:
V jaderném secondhandu nakupovaly i Dukovany
Konec německého uhlí zvýší ceny elektřiny

Plánovaný útlum těžby uhlí a výroby elektřiny z uhlí totiž přinese zásadní změny, u nichž lze očekávat významné dopady na sociální strukturu a zaměstnanost v dotčených regionech. Proto je kladen důraz na přechod se spravedlivými a sociálně přijatelnými důsledky. Významné jsou především investice do rozvoje infrastruktury, vědy a výzkumu, propagace a rozvoje pracovních sil za přispění strukturálních fondů z EU. Transformační fond by měl pomoci regionům ve spravedlivém přechodu a finančně podpořit významné investice a transformační projekty.

„Aktivně se těží uhlí v jednačtyřiceti regionech Evropské unie. Jeho produkce i spotřeba však dlouhodobě klesají. Uzavírání uhelných dolů a závazek řady členských států k postupnému ukončení využívání uhlí k výrobě energie tento trend zřejmě ještě urychlí.  A bude potřeba hodně peněz na transformaci uhelných regionů, na život po uhlí,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro regionální rozvoj Jan Krkoška.

Svůj podpis pod deklaraci připojil také 1. náměstek hejtmana Martin Klika, který na konferenci zastupoval Ústecký kraj také v panelové diskuzi na téma Výhled pro uhelné regiony. „Velký potenciál vidím v meziregionální přeshraniční spolupráci a realizaci společných projektů třeba s uhelnými regiony v Polsku či Německu. Se Saskem připravujeme např. testování autonomních systémů, jasným krokem do budoucnosti je energetické využívání vodíku v Ústeckém kraji, které odstartovalo společné memorandum podniků a kraje. Na postupnou transformaci od regionu, jehož ekonomika stojí na těžbě uhlí, k regionu využívajícímu ty nejmodernější technologie, se intenzivně připravujeme. Transformační fond Evropské unie pro uhelné regiony bude pro nás významným zdrojem, díky kterému se může transformace na plno rozběhnout,“ řekl Klika.

Setkání Platformy uhelných regionů v transformaci se zúčastnili také zástupci Evropské komise, europoslanci, zástupci ministerstev a dotčených regionů. Kromě podpisu deklarace a panelových diskuzí proběhly také studijní cesty zaměřené na rekultivace a turistiku a udržitelnou energii.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech