Doba čtení:1 m, 3 s
Uhelná safari. Foto: Severní energetická

Lidé mají opět unikátní možnost podívat se do hnědouhelných lomů ČSA a Vršany. Startuje šestý ročník projektu Uhelné safari, který společně organizují těžební společnosti Severní energetická a Vršanská uhelná. Exkurze začínají 2. května a potrvají až do konce října. Serveru iUHLI.cz to sdělila průvodkyně a koordinátorka projektu Růžena Martínková.

Návštěvníci si mohou prohlédnout velkostroje – kolesová rýpadla KU800, KU300 a unikátní korečkové rýpadlo RK 5000 nebo zakladač ZP 6 600. Uvidí také ukázku dokončených rekultivací. Mohou si vybrat ze dvou tras do povrchových lomů – ČSA + Vršany  za plného provozu. Poplatek za dospělého je 150 korun, děti od 12 do 18 let zaplatí 75 Kč. Děti se mohou účastnit až od 12 let. Třetí trasa je rekultivační, a to za 50 korun za osobu.

Prohlídky na květen a červen lze rezervovat o půlnoci z noci na 1. dubna. Rezervace na další měsíce budou otevřeny později, a to 1. července a 1. srpna.

V předchozích ročnících si lomy prohlédlo 16.500 návštěvníků z ČR i zahraničí, do lomů zavítali také návštěvníci z Austrálie, USA, Ekvádoru, Mongolska, Finska nebo Dánska.

Uhelné safari, korečkové rýpadlo RK 5000. Foto: Severní energetická