Uhelný důl v Kentucky zaplaví solární panely

Americký stát Kentucky ve světě nejvíce proslavila smažená kuřata. Foto: wikipedia.org Ralf Roletschek

Bývalý povrchový důl na uhlí v americkém státě Kentucky se přemění na solární elektrárnu. Místní uhelná společnost plánuje v horách umístit stovky tisíc solárních panelů.

Solární elektrárna by se měla nacházet v horách u města Pikeville, v srdci těžby uhlí v Kentucky, uvedly společnosti Berkeley Energy Group, EDF Renewable Energy a bývalý demokratický státní auditor Adam Edelen.

Čtěte také:
Uhlí má potenciál, je přesvědčena GE
Trump chce energetickou nezávislost USA

Můžeme stavět solární elektrárnu na základech z uhlí,“ řekl Edelen. „Kentucky byla dlouho producentem energie, který dodával elektřinu celé zemi. Není důvod, proč v tom nemůžeme pokračovat i nadále,“ dodal, ale upozornil, že nejprve je nutné přijmout energetickou strategii.

Prezident Kentuckého svazu uhlí Tyler White ale upozornil, že navrhovaná solární elektrárna by nebyla možná, pokud by neexistovaly pro tento druh energie dotace, a to včetně daňových úlev na federální úrovni.

Uhelné elektrárny mají v Kentucky stále více než 80procentní podíl na výrobě elektřiny. Jejich podíl však stabilně klesá, protože uhelné elektrárny nahrazují elektrárny na zemní plyn.

Největší současná solární elektrárna v Kentucky má výkon deset megawattů a je schopná uspokojit spotřebu 1500 domácnostní. Navrhovaná solární farma by měla mít instalovaný výkon 50 až 100 megawattů. Náklady na projekt se odhadují na desítky milionů dolarů. Firma nyní provádí inženýrské a nákladové studie.

Východní část Kentucky je plná bývalých uhelných dolů, které se upravují pro různé účely, jako golfová hřiště a sídliště.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech