Doba čtení:2 m, 12 s

Významný reprezentant polského sektoru těžby uhlí, černouhelná společnost JSW, vykázal za první pololetí tohoto roku vzestup těžby i pokles ztrát. Zdá se, že těžařům se u severních sousedů daří lépe. Snad by to mohlo být povzbuzením i pro budoucnost OKD.

Polská těžební společnost Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zveřejnila své pololetní výsledky a dá se říci, že jsou většinou pozitivní. Těžba totiž ožila, její objem meziročně znatelně vzrostl a představuje maximum v posledních čtyřech letech (porovnáváme-li stejná časová období), viz graf č. 1. Společnosti se daří hospodařit jen s malými čtvrtletními ztrátami, viz graf č. 2, a co je důležitější, zlepšuje se mírně tvorba hotovosti.

Čtěte také:
OKD doplatila mzdy zaměstnancům
Bartošek: Věřil jsem, že OKD útlum zvládne

Pokud se ostatním uhelným společnostem v Polsku daří alespoň tak, jako JSW, není na tom polský černouhelný průmysl tak zle i přes těžké časy, které v tomto oboru celkově stále panují.

Signály pro OKD?

Zkusme hledat ve výsledcích JSW případná vodítka, která by mohla být užitečná i pro budoucnost tuzemské těžební společnosti OKD. Najdeme hned dvě.

Nárůst těžby JSW, zejména těžby koksovatelného uhlí, s sebou nese i naději celkového růstu výkonu v ocelářství.  JSW sice konstatuje meziroční pokles čtvrtletní výroby oceli v Polsku o více jak 18 procent, ale výrazně tlumený nárůstem světových cen oceli na maxima za posledních dvanáct měsíců. To by mohlo být předzvěstí zvýšení aktivity ocelářů v příštích kvartálech a to by bylo i dobrou zprávou pro OKD, byť jeho koksovatelné uhlí přepracované na koks směřuje hlavně k odběratelům v tuzemsku.

Nízká úroveň konečných čtvrtletních ztrát JSW, nižší v porovnání se stejným obdobím loňského roku, je dílem dosažena zmíněným navýšením objemu těžby a prodeje. Společnost se tak snaží vyrovnat se s prostředím nízkých tržních cen uhlí, které nepříznivě dopadají i na prodejní ceny jeho uhlí. To by však samo o sobě nestačilo. Podstatnou roli hrají úspory nákladů a reorganizace. Z pohledu OKD je to signál, že bez určitého útlumu, který by snížil fixní náklady těžby uhlí, se OKD zatím neobejde. Na obrázku útlumu těžby v OKD se nic nemění, ale pokud budou podmínky v sektoru příznivější, může být tento proces pomalejší.

Celkově lze tedy říci, že i když vývoj v sousedním Polsku nelze promítat do našeho prostředí přes kopírák, výsledky polského JSW by mohly být pro OKD v určitých ohledech povzbudivé.

Graf č. 1: Objem těžby uhlí společnosti JSW
Graf č. 1: Objem těžby uhlí společnosti JSW

 

 

Graf č. 2: Vývoj čtvrtletního čistého zisku JSW
Graf č. 2: Vývoj čtvrtletního čistého zisku JSW

Mohlo by vás zajímat:
Northumberlandia – rekultivace jinak
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
Důl v Genku se proměnil v kulturní centrum

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa