Doba čtení:2 m, 24 s
Most_2015_compressed
Změní se Most v město duchů? Foto: wikipedia.org

Dříve se tam lidé stěhovali kvůli práci, nyní ale odcházejí. Severočeskému Mostu patří primát, o který určitě nestojí. V Česku je totiž na prvním místě mezi městy, ve kterých ubývá obyvatel. S postupujícím útlumem těžby hnědého uhlí bude navíc zřejmě ještě hůř.

Od začátku devadesátých let odešlo z hornického města zhruba šest tisíc lidí a i přes snahy radnice se tento trend nedaří zastavit. „Nejvíc Mostečanů bylo na začátku devadesátých let, to bylo až dvaasedmdesát tisíc a dneska je v Mostě hlášeno něco přes šedesát šest tisíc obyvatel,“ uvedla pro televizi Barrandov mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Čtěte také:
Tykačovo uhlí podporuje Mostecko
Mostecká porodnice má novou tvář i díky uhlí

Průmyslové město přišlo postupně o velkou část uhelných dolů. Útlum těžby přinesl i úbytek obyvatel. Lidé bez práce postupně přicházeli o důvody, proč v Mostě setrvávat. Na lepší časy se zřejmě neblýská, protože těžba a využívání hnědého uhlí se bude podle všeho utlumovat dál. To s sebou přinese zvýšení nezaměstnanosti, která je přitom už dnes jedna z nejvyšších v republice. Navzdory dlouholetému tvrzení, kterým svůj boj proti těžbě uhlí doprovázejí ekologičtí aktivisté, se nová pracovní místa v jiných sektorech nedaří tvořit.

Ke konci února letošního roku bylo na Mostecku bez práce celkem 8877 lidí. Podíl nezaměstnaných osob činil jedenáct a půl procenta,“ konstatovala v reportáži mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. „Nejsem spokojený, práce je tady fakt málo,“ doplnil občan Mostu.

Největší nadějí jsou rekultivace
Že těžba uhlí v okolí skončí, se zdá být jisté. Otázka pouze zní, za jak dlouho to bude. Ekologičtí aktivisté požadují, aby se tak stalo nejlépe hned zítra. Těžaři, v Mostě konkrétně Vršanská uhelná, za níž stojí miliardář Pavel Tykač, přitom kromě nabídky pracovních míst přinášejí městu i řadu dalších bonusů. Vedle finanční podpory sportovních, kulturních a neziskových aktivit, díky níž je v Mostě například špičkový ženský házenkářský tým Černých Andělů nebo nově zrekonstruovaná porodnice, jde především o rekultivaci krajiny po skončení těžby, jejíž výsledky jsou často ohromující.

Na místě bývalých lomů tak dnes stojí například autodrom, hipodrom, nová jezera, cyklostezky, parky a další atraktivní prostory, které poskytují obyvatelům lokality skvělé možnosti pro trávení volného času a do regionu lákají rovněž turisty. Často se dokonce objevují názory, že krajina je po rekultivaci krásnější než ta původní. „Není větší radosti, když je vidět, že kraj, který byl zničený a byl nazýván měsíční krajinou, se dal do pohybu a stal se krajem, který má naději být také rekreační zónou,“ uvedl před časem například prezident České republiky Miloš Zeman.

Jaká budoucnost Most a jeho obyvatele čeká, se můžeme nyní pouze dohadovat. Zatím však bohužel nic nenasvědčuje tomu, že bez uhlí zde bude líp.

Mohlo by vás zajímat:
Za pět let dala Vršanská do regionu 43 milionů
Mostecko dostává od těžařů desítky milionů ročně
Desítky uhelných milionů pomohly Ústeckému kraji