Uhlí nyní táhlo Indii téměř z 80 procent

Indie patří k největším světovým producentům, spotřebitelům i dovozcům uhlí. Ilustrační foto: wikipedia.org

Podíl uhlí na výrobě elektřiny v Indii vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku na 78,9 %. Oproti stejnému období loňského roku je to o 3 procenta více. Znovu tak klesl podíl obnovitelných zdrojů, který se zvýšil v loňském roce, kdy byla kvůli pandemii výrazně nižší spotřeba elektřiny.

Podíl obnovitelné energie vzrostl v roce 2020, kdy byla celková poptávka po energii snížena blokováním kvůli omezení pandemie. Růst podílu obnovitelných zdrojů vyvrcholil tím, že podíl uhlí na výrobě elektřiny 12. srpna poprvé za desetiletí klesl pod 60 %, napsal server msn.com.

Čtěte také:
V Indii začala privatizace uhelných dolů
Začíná světová plynová válka?

Jenže v prvním čtvrtletí letošního roku bylo opět vše jinak. Spotřeba a tím i poptávka po elektrické energii šla nahoru. Vlivem počasí navíc výrazně poklesla výroba z obnovitelných zdrojů. To vše vystřelilo podíl uhlí opět nahoru až k nejvyšší hodnotě za poslední dva roky.

Indie patří k největším světovým producentům, spotřebitelům i dovozcům uhlí.  V roce 2017 dovezla 200 milionů tun uhlí a stala se tak po Číně druhým největším dovozcem uhlí na světě. To se země snaží změnit a podporuje zvýšení domácí těžby.

Indické doložitelné zásoby uhlí jsou třetí největší na světě. Čtyři východní indické státy Jharkhand, Chhattisgarh, Orissa a západní Bengálsko tvoří asi 70procent zásob uhlí v zemi.