Uhlí za limity by se těžilo až za deset let

Doba čtení:1 m, 34 s

Generální ředitel Severní energetické Petr Kolman. Foto: Severní energetická

Každý rok, kdy se rozhodnutí o těžbě uhlí na lomu ČSA odsouvá, znamená pro případné pokračování těžby technologické komplikace. Odběratelům pak hrozí výpadek v dodávkách, protože těžba už nepoběží kontinuálně. Serveru iUHLI.cz to řekl generální ředitel Severní energetické Petr Kolman.

Strana zelených a ekologičtí aktivisté přitom tvrdí, že vláda odkládá rozhodnutí o limitech na neurčito, což údajně těžařům vyhovuje, protože mají čas na lobbing. Uvedli to v souvislosti s odložením projednávání státní energetické koncepce. Podle těžařů jde o naprostý nesmysl. Ministři se navíc ke koncepci vrátí už v pondělí 18. května. O limitech by potom vláda mohla rozhodnout v létě.

„Když se zítra rozhodne o přehodnocení limitů, tak se k prvnímu uhlí nedostaneme dřív než za deset let. S každým dalším odkladem se tato doba prodlužuje. A blížíme se k bodu, kdy už vlastně nebude možná. A to nejen ekonomicky, ale třeba i proto, že už tu nebudou lidé, kteří budou to řemeslo umět,“ upozornil Kolman.

Severní energetická na lomu ČSA aktuálně realizuje útlumový program s roční těžbou kolem tří milionů tun uhlí. To znamená postupné odstavování technologií a rušení pracovních míst.

Pokračování těžby uhlí za administrativními limity by pro ČR znamenalo finanční investici až 30 miliard korun. S tím souvisí rozvoj zaměstnanosti, tedy nová pracovní místa i generační obměna a pobídka pro odborné školství. Byla by to příležitost pro české dodavatele, renovace technologií v energetice a stavební práce. Zvýšila by se také koupěschopnost obyvatel na Mostecku, které se dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností. Rozhodnutí by podpořilo živnostníky a podnikatele v regionu a rozhýbalo trh s nemovitostmi.

Pokud administrativní limity těžby zůstanou nezměněny, těžaři musí v souladu s platnými zákony a předpisy zatopit lom ČSA 274 miliony metrů krychlových vody, takže k obřím zásobám kvalitního hnědého uhlí se z této strany už nikdo nikdy nedostane.