Ukončí Němci podporu OZE?

Ilustrační foto: Wikipedie

V letošním roce zaplatila průměrná německá domácnost ve srovnání s rokem 2011 za elektřinu o 540 eur více. Ilustrační foto: Wikipedie

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) Angely Merkelové zvažuje, že půjde do voleb s návrhem na úplné ukončení podpory pro obnovitelné zdroje energie (OZE).

Stranu nyní čekají diskuze, zda tento bod opravdu zahrne do svého programu před federálními volbami, které proběhnou na podzim roku 2017. Pokud by návrh prošel, musely by se větrné, solární elektrárny nebo elektrárny na biopaliva postavit na vlastní nohy. Informaci přinesl německý magazín Der Spiegel.

Čtěte také:
Přechod na OZE vyjde Němce pekelně draho
Kdy nám zakážou žít?

Omezení podpory OZE navrhuje Spolkový výbor financí, hospodářství a energetiky. Cílem návrhu je najít způsob, jak ukončit podporu obnovitelným zdrojům energie do konce příštího volebního období. Podle předsedy výboru Joachima Pfeiffera ohrožuje nekontrolovatelná podpora obnovitelných zdrojů celou Energiewende.

CDU byla ihned obviněna ze strany Zelených ze snahy zpomalit rozvoj obnovitelných zdrojů energie. „Po pravdě řečeno, CDU chce jednoduše znovu zavést obchodní model starých energetických společností a jejich uhelných elektráren,“ uvedl místopředseda poslanecké frakce zelených v parlamentu, Oliver Krischer.

Důvod, proč křesťanští demokraté o ukončení podpory OZE uvažují, je jasný. Náklady jsou totiž obrovské a dopadají na všechny Němce. Ti platí v současnosti za elektřinu až trojnásobek oproti průměrné ceně v Evropské unii.

Mohlo by vás zajímat:
Utáhnou Němci ještě víc ekologické šrouby?
Neprodávejte klima, požadovali aktivisté
Euracoal odmítá zběsilé snižování emisí