Ukrajině pomůže i ČEZ či E.ON

Ukrajina se už téměř týden statečně brání brutálnímu ruskému útoku. Foto: youtube.com

Energetická společnost ČEZ pošle na pomoc Ukrajině čtyři miliony korun. Dalších pět milionů vyčlenila Nadace ČEZ na pomoc uprchlíkům v ČR, uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš na twitteru. Ukrajině pomůže také E.ON, který pošle deset milionů korun, pomoci chce i rodinám uprchlíků v ČR.

Deset milionů korun věnuje na podporu uprchlíků zakladatel ústecké energetické společnosti Centropol Aleš Graf.

Podle Beneše poputují čtyři miliony korun Českému červenému kříži a nadaci ADRA. „Zároveň chceme pomoci i lidem, kteří u nás hledají útočiště před válkou. Dnes proto spouštíme krizový grant na podporu organizací, měst i obcí, které lidem z Ukrajiny zajišťují ubytování a vše potřebné. Celkem pět milionů korun,“ uvedl Beneš.

V zaměstnanecké sbírce lidé vybrali během pěti dnů dva miliony korun, Nadace ČEZ částku zdvojnásobí a pošle vybraným organizacím přímo na Ukrajinu. Sbírka poběží dál až do půlky března.

Putinovo brutální poselství evropské energetice

Deset milionů daruje E.ON organizaci Člověk v tísni, která v oblasti zajišťuje humanitární pomoc. E.ON ale nabídne pomoc i dalšími formami. Rodinám uprchlíků poskytne ubytování ve firemních rekreačních zařízeních. Finanční pomoc ze sbírky mezi vlastními zaměstnanci dále společnost E.ON pošle přímo do českých obcí, kam lidé z Ukrajiny zamíří. Případným uprchlickým táborům může také nabídnout energetické technologie.

V prvé řadě bychom rádi vyjádřili podporu ukrajinským lidem. Jako skupina E.ON se připojujeme k pomoci směřující na Ukrajinu. Naše prostředky zacílíme na humanitární pomoc lidem prchajícím z Ukrajiny i lidem přímo na Ukrajině,“ řekla generální ředitelka společnosti E.ON v České republice Claudia Viohl.

Zakladatel společnosti Centropol, která dodává elektřinu a plyn, Aleš Graf spolu s manželkou věnují prostřednictvím Nadačního fondu ENERGIE POMÁHÁ deset milionů korun na stravu, kterou pro běžence připraví ústecké školní jídelny. „Dá se očekávat, že v nadcházejících dnech do republiky dorazí tisíce uprchlíků, kteří budou muset něco jíst a někde bydlet. Chceme je podpořit a poskytnout jim útočiště, protože opustit za takových okolností nedobrovolně svůj domov musí být skutečně těžké. Proto jsme se rozhodli využít naše možnosti a skrze nadační fond, který jsme před 11 lety společně založili, věnovat finanční prostředky potřebným rodinám z Ukrajiny na jejich stravu a ubytování právě v místě, kde naše firma sídlí a kde jsem se narodil,“ uvedl Graf.

Válku na Ukrajině podnítil i falešný environmentalismus

Nadace ČEZ chce českým obcím pěti miliony věnovanými prostřednictvím Krizového grantu Ukrajina ulehčit přípravu na příchod uprchlíků. Tělovýchovné jednoty, dobrovolní hasiči, sokolské organizace, nebo i obce a další organizace mohou v administrativně zjednodušeném procesu získat až 50.000 korun na zajištění ubytovacích kapacit, úhradu provozních nákladů, nebo nákup potřebných věcí jako jsou potraviny, léky, hygienické potřeby nebo ošacení. Díky zrychlenému systému schvalování dostanou peníze na účet během několika málo dní, aby pomoc byla co nejefektivnější. Krizový grant poběží do 2. května.