Doba čtení:1 m, 15 s
Odkaliště elektrárny Počerady. Foto: Miloš Vojtěchovský

Na Mostecku se od 5. do 25. září uskuteční expedice s názvem „Do hlubiny lignitových mračen“. Bude součástí mezinárodního projektu Frontiers of Solitude (Na pomezí samoty), zabývající se provázaností post-industriální společnosti a přírody.

K jejímu zkoumání volí projekt netradiční formu umělecko-vědeckých expedic, mířících do tří specifických oblastí střední a severní Evropy: Mostecké uhelné pánve v severních Čechách, regionu Finnmark v severním Norsku a Seyðisfjörðuru na východním pobřeží Islandu. Program expedice i dílčích uměleckých projektů reaguje také na aktuální diskuzi o prolomení či zachování limitů těžby v okolí Horního Jiřetína.

Součástí projektu budou veřejné přednášky, diskuze, dílny a umělecké performance zaměřené na aktuální otázky proměn krajiny.

Čtěte také: iUHLI.tv: Sever Čech bude zásobárnou vody

Jedna z přednášek se bude týkat starých a nových jezer na Mostecku. Další workshop se zaměří na zvukovou krajinu těžebního průmyslu v hnědouhelných povrchových dolech na Mostecku, jiný se bude zabývat arboretem. S geologem Václavem Cílkem se účastníci projdou krajinou okolo zámku Jezeří. Další den navštíví místo, kde dříve stály obce Hrdlovka a Libkovice.

Mostecké expedice se zúčastní celkem sedm umělců z České republiky, Islandu a Norska, kteří se ve své tvorbě zabývají ekologickými, politickými a sociálně-ekonomickými aspekty krajiny.

Výstupy expedic budou prezentovány začátkem roku 2016 na výstavě v Galerii Školská 28 a Fotograf Gallery v Praze.

Mohlo by vás zajímat:
Dejte lidem na Mostecku peníze
Vláda se bojí Ostravska, ale Ústecko neřeší
Rekultivace pomáhají obrazu Mostecka