Doba čtení:1 m, 19 s
Chempark Záluží. Foto: Oldřich Hájek

Petrochemický holding Unipetrol má smlouvu na dodávky uhlí se Severní energetickou do konce roku 2021. Pro těžební firmu je to jeden z klíčových zákazníků.

„Uhlí je využíváno pro zajištění výroby tepla a elektrické energie pro areál Chempark Záluží. Objemy nasmlouvaných dodávek uhlí nechceme zveřejňovat,“ sdělil serveru iUHLI.cz mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Například ze studie společnosti Carbounion Bohemia ale vyplývá, že loni Unipetrol od Severní energetické odebral 1,15 milionu tun uhlí, předloni to bylo 1,185 milionu tun uhlí.

Čtěte také: EPH a Čepro si brousí zuby na Unipetrol

„Ačkoli máme jasné signály, že zájem průmyslových podniků i tepláren o naše uhlí je značný, nemůžeme vzhledem k platnosti těžebních limitů těmto odběratelům pokračování dodávek garantovat,“ uvedla mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Za limity na lomu ČSA leží více než 750 milionů tun nejkvalitnějšího hnědého uhlí v Evropě. „Pokud budoucnost ukáže potřebu využít zásoby uhlí na lomu ČSA, bude to možné nejdříve v roce 2030 a za obrovských finančních nákladů na obnovu přerušené těžby,“ dodala mluvčí.

Vláda minulý týden rozhodla o zachování limitů na lomu ČSA. Tento lom disponuje vysoce výhřevným hnědým uhlím vhodným pro teplárny. V současných hranicích je takřka vytěžen, těží se v útlumu. Severní energetická loni vytěžila zhruba 3,3 milionu tun uhlí.

Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Mohlo by vás zajímat:
Za limity ČSA je nejkvalitnější hnědé uhlí v ČR

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa