Doba čtení:1 m, 11 s
Rafinerie Kralupy. Foto: Česká rafinérská

Unipetrolu a italskému koncernu ENI, který provozuje čerpací stanice Agip, zasvitla naděje na brzké dořešení vleklého schvalovacího procesu jejich fúze v České rafinérské a na plné ovládnutí rafinerií Unipetrolem. Antimonopolní úřad to posuzuje od loňského léta. A nic dosud nenasvědčovalo brzkému finále, protože proces vázne kvůli odvolání malých distributorů a pumpařů, sdružených v Unii nezávislých petrolejářů, píšou Lidové noviny.

Jde nejen o sumu přes 800 milionů korun, kterou se už loni v červenci Unipetrol zavázal zaplatit Italům za jejich podíl v rafineriích Kralupy a Litvínov, ale také o váznoucí převod benzinek Agip, na jejichž koupi se už před necelým rokem dohodli Italové s maďarským koncernem MOL, respektive s dceřinou firmou Slovnaft.

Unie tyto transakce zatím blokuje, teď se však ukazuje, že její rozklad proti prosincovému schválení fúze Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) byl možná podán neoprávněně. Nejvyšší správní soud v Brně totiž nedávno při posuzování jiného případu pravomocně rozhodl, že konkurenti nemají práva účastníků řízení, a nemohou tedy podobné akvizice blokovat. Šéf antimonopolního úřadu by tedy teoreticky mohl rychle věc kolem rafinerií ukončit a potvrdit předchozí souhlas s prodejem akcií ENI do rukou Unipetrolu.

Unipetrol veškeré výhrady proti akvizici podílu ENI odmítá. Průtahy s povolením akvizice způsobují, že nemůže realizovat úsporná opatření, která chce v rafineriích pod svou vládou uskutečnit. Trh je podle generálního ředitele Marka Świtajewského přitom stále otevřený a konkurenční.