Doba čtení:1 m, 59 s
Náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka řekl, že pokud by přestaly z Ruska a Ukrajiny proudit plyn a uhlí, je načase přehodnotit rozhodnutí o uzavření černouhelných šachet, protože moravskoslezské teplárny jsou v tuto chvíli závislé na černém uhlí. Foto: wikipedia.org Jan Poláček

Pokud by Česko přestalo dostávat z Ruska a Ukrajiny plyn a uhlí, bylo by třeba přehodnotit rozhodnutí o uzavření černouhelných dolů na Karvinsku. Řekl to náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS). Mluvčí těžební společnosti OKD Naďa Chattová řekla, že vedení firmy už začalo připravovat finanční podklady pro případné prodloužení těžby.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Firma ale s těžbou uhlí postupně končí, protože se nevyplácí. Nyní těží už jen v Dole ČSM na Karvinsku, kde má těžba skončit letos.

Unucka řekl, že v tuto chvíli dodávky plynu a uhlí proudí do kraje tak, jak jsou nasmlouvány. „Není žádný výpadek. To je situace v pondělí v 15:00. I kdyby ty dodávky přestaly, tak do konce topné sezony je dostatek plynu i uhlí na území kraje, takže tady k výpadku nedojde. Samozřejmě pokud by plyn a uhlí přestaly z Ruska a Ukrajiny proudit, tak je načase asi přehodnotit rozhodnutí o uzavření našich černouhelných šachet, protože naše teplárny jsou v tuto chvíli závislé na černém uhlí, ale to bude určitě věcí příštích týdnů,“ uvedl Unucka.

Itálie asi znovu otevře uhelné elektrárny

Těžbu by podle něj bylo možné obnovit zhruba za dva až tři roky. „Samozřejmě muselo by s tím souhlasit Polsko, ale pozitivní je, že máme asi šest milionů tun uhelných kalů, které vystačí zhruba na pět roků celé spotřeby kraje. Takže kombinací využití kalových rybníků a obnovení těžby bychom vlastně zajistili kontinuitu, takže řešitelné to je, samozřejmě v rámci černého uhlí,“ uvedl Unucka.

Vedení společnosti OKD už v době před zahájením invaze na Ukrajinu zahájilo přípravy potenciálního báňsko-technického plánu pro případ prodloužení těžby do roku 2025. Zároveň v návaznosti na tento plán zpracováváme finanční podklady pro prodloužení těžby,“ řekla Chattová.

Předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková uvedla, že potenciálnímu prodloužení těžby nahrávají současné vysoké ceny uhlí. „Ale vůbec nejdůležitější a naprosto zásadní důvod je strategická surovinová bezpečnost a zvýšení energetické soběstačnosti České republiky, což si OKD plně uvědomuje. Samozřejmě záleží na termínech a také urychlení potřebných schválení ze strany příslušných dotčených úřadů a podpoře této věci ze strany státu,“ uvedla Staňková.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa