Úřad práce chystá krizový plán kvůli lomu ČSA

Most. Foto: Oldřich Hájek

Úřad práce se připravuje na možnost ukončení těžby na lomu ČSA. Podle tohoto scénáře by v roce 2023 bylo v evidenci nezaměstnaných o 5300 lidí více než letos. Byl by to přímý důsledek útlumu těžby. Důlním novinám to řekl ředitel Krajské pobočky Úřadu práce v Ústí nad Labem Radim Gabriel.

„Máme svou analýzu situace a své statistiky. Víme, co můžeme čekat. Díváme se na celou věc stejnou optikou jako hornické odbory. Nepočítáme úbytek pracovních míst jen na stovky, o které trh práce přijde přímo v lomu. Počítáme se sedmi tisíci novými nezaměstnanými,“ uvedl Gabriel.

Nejhorší situace by s největší pravděpodobností byla na Mostecku. „Součástí krizového plánu je i postup Úřadu práce ČR, i když si uvědomujeme, že uplatnitelnost nově propuštěných na trhu práce by nebyla příliš dobrá. Pokud dojde k hromadnému propouštění, jsme připraveni zřídit přímo na pracovištích propouštěných mobilní kanceláře, kde jim poskytneme základní poradenství,“ dodal.

Pracovníci Úřadu práce by zmapovali potenciál propuštěných a nabídli bilanční či pracovní diagnostiku. Připravili by také rekvalifikační kurzy podle poptávky ze strany zaměstnavatelů. „Pokusili bychom se co nejdříve začít realizovat podobný projekt, jako byl Restart na druhou, který se už v minulosti osvědčil. Byl určen hlavně pro lidi propuštěné z organizačních důvodů. Bylo by také nutné posílit rozpočet na aktivní politiku zaměstnanosti a navýšit počet dotovaných míst. Víc dělat nemůžeme,“ konstatoval Gabriel.

V Ústeckém kraji bylo v dubnu bez práce 56.940 lidí, nezaměstnanost sice proti březnu klesla na deset procent, zůstává ale nejvyšší ze všech krajů v zemi a ve všech sedmi okresech regionu je také dále nad celostátním průměrem. V regionu i v celé republice aktuálně vede na pomyslném žebříčku nezaměstnaných Most, kde byla v dubnu míra nezaměstnanosti 12,3 procenta, což představuje 9533 lidí.