Úřad práce navštívilo už 345 horníků z Paskova

Specialisté Úřadu práce budou zaměstnancům OKD k dispozici ve Staříči a Chlebovicích. Ilustrační foto: ostrava.cz

Po ukončení těžby na dole Paskov dostanou výpověď stovky zaměstnanců. Ilustrační foto: ostrava.cz

Celkem 345 zaměstnanců černouhelného Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku, v němž chce společnost OKD na konci března ukončit těžbu, se již obrátilo se zájmem o informace na mobilní pracoviště Úřadu práce ČR.

Úřad ho zřídil od 10. ledna na obou šachtách dolu, ve Staříči i Chlebovicích. Celkem 313 zaměstnanců dolu navštívilo i poradenské centrum OKD Nová šichta.

Důl Paskov má okolo 1350 zaměstnanců. Zhruba 500 z nich chce firma převést na jiné šachty v karvinské části revíru a asi 300 zaměstnanců bude po ukončení těžby pracovat na technické likvidaci Dolu Paskov. Stovky dalších pracovníků dostávají výpovědi.

Čtěte také:
Úřad práce zřídil v OKD mobilní pracoviště
Palička: Vedení OKD žije na úkor horníků

Výkonný ředitel OKD Antonín Klimša uvedl, že podnik už má vyřešené personální zajištění útlumu Dolu Paskov. „Finalizujeme i náš prioritní úkol – stabilizaci zaměstnanců v karvinské části OKD, kam z Dolu Paskov přejde, nebo už v loňském roce přešlo, řádově několik desítek a výhledově stovek lidí,” uvedl Klimša.

Tiskový mluvčí OKD Ivo Čelechovský uvedl, že zástupci firmy už mluvili téměř s 1300 pracovníky dolu, což znamená asi 95 procent všech zaměstnanců. „Nedořešenou skupinou stále zůstává několik desítek zaměstnanců na dlouhodobé nemocenské,” řekl mluvčí. Finální počty odcházejících zaměstnanců podle Klimši bude firma schopna přesně specifikovat až na konci března.

Mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková uvedla, že dotazy horníků u specialistů úřadu práce se týkají zejména volných pracovních míst na trhu práce, rekvalifikačních kurzů, které by mohli absolvovat, nebo příspěvků v rámci aktivní politiky zaměstnanosti. „Ojediněle se dotazují i na možnost zahájení samostatně výdělečné činnosti s podporou ÚP ČR, dále se specialisty ÚP ČR probírají i některé pracovněprávní otázky, například ohledně nároků na důchod, ale i týkající se pracovní neschopnosti. V některých případech se ptají i na možností pobírání dávek státní sociální podpory,” uvedla Beránková.

Klienti Nové šichty nejčastěji požadovali pomoc při vytvoření životopisů

Co se týče rekvalifikací, horníci se podle ní nejvíce ptali na kurzy na získání řidičských průkazů skupin C, D, T a profesních průkazů. Zajímali se i o kurzy zaměřené na obsluhu vysokozdvižných vozíků, na strojnické průkazy, svářečské průkazy, jeřábnické průkazy, obsluhu CNC strojů či obsluhu stavebních strojů. Kromě mobilních pracovišť se zaměstnanci OKD chodili informovat i na stálá kontaktní pracoviště úřadu.

Klienti Nové šichty z řad zaměstnanců OKD nejčastěji požadovali pomoc při vytvoření životopisů a informace k nabídkám práce případně registrace do webové aplikace Burza práce, ve které jsou okamžitě viditelní pro spolupracující zaměstnavatele,” uvedl Čelechovský. Doplnil, že kanceláře v Chlebovicích a ve Staříči kromě zaměstnanců navštívili i dva potenciální zaměstnavatelé s nabídkou volných pracovních míst.

Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Rekultivace po hornolužicku
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody