Poslanec a bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD) Milan Urban upozornil na včerejším jednání hospodářského výboru sněmovny na nebezpečí antifosilního zákona. Podle něj totiž hrozí, že zákon stanoví ambiciózní závazek v oblasti snižování emisí uhlíku, aniž by specifikoval způsob, jak ho dosáhnout.
Urban apeloval na přítomné poslance, aby si vyžádali věcné záměry zákona, na základě kterých se bude zpracovávat hodnocení dopadu (RIA), co nejdříve. „Musíme znát dopady na konkurenceschopnost celého průmyslu a životní úroveň občanů. Je třeba o tom diskutovat včas, nerad bych se opět dostal do situace, že bude nutné danou legislativu schválit v krátkém termínu,“ zdůraznil v řeči k členům výboru.
Čtěte také:
Cena uhlí roste, pomůžou i deště?
Británie asi v odklonu od uhlí přibrzdí
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na jaře v Otázkách Václava Moravce (OVM) slíbil, že jeho rezort připraví návrh antifosilního zákona nejpozději v září s tím, že by měl začít platit od ledna 2018. Česko dosud bez potíží plní unijní cíl na snižování uhlíkových emisí. Kontroverzní legislativní akt uvedený již v koaliční smlouvě by však měl mít pro tuto i příští vlády výrazně vyšší váhu než dosud přijaté závazky a měl by být podstatně ambicióznější – ministr plánuje snížení oxidu uhličitého do roku 2050 až o čtyři pětiny. Antifosilní zákon má být navíc explicitně namířen proti jedinému z fosilních paliv. „Tím největším zloduchem je uhlí,“ neskrývá své pohnutky Brabec.
Obdobný zákon přijalo jen několik evropských zemí. První z nich byla Velká Británie, kde se na jeho znění shodla vláda nejen s opozicí, ale i s průmyslovými svazy a odbory. Nicméně v Česku to na širokou shodu vůbec nevypadá. Tripartita se k záměru staví vlažně, odbory jej považují za spíše zbytečný. Kritici namítají, že další zpřísnění norem povede výraznému růstu cen energií.
Svaz průmyslu a dopravy záměr přímo odmítá: „V Británii došlo k výrazné deindustrializaci. My jsme průmyslová země. Kvůli zvýšeným nákladům a novým opatřením hrozí, že z České republiky průmysl uteče,“ uvedl v OVM na jeho adresu Luboš Pavlas, člen představenstva svazu. Zákon podle něho nemůže předpovědět, jak bude domácí energetika za 34 let vypadat.
„Před tím, než půjde návrh na snižování oxidů uhlíku do vlády, bychom měli znát konkrétní nástroje, jakými jsme schopni každoročně snižovat podíl fosilních paliv,“ podotkl Urban. Poslanci hospodářského výboru by se měli problematikou detailněji zabývat na začátku listopadu.
Mohlo by vás zajímat:
Google obsadí uhelnou elektrárnu
Patami k výbuchu a zavřete oči
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park