USA budou do deseti let čistým energetickým vývozcem

Foto: morgueFile.com

Uhelné zdroje v USA budou ještě určitý čas patřit do kategorie zdrojů zajišťujících spolehlivé dodávky elektrické energie. Foto: morgueFile.com

Spojené státy se během deseti let stanou díky rostoucímu exportu zemního plynu a ropy a poklesu dovozu ropných produktů čistým vývozcem energetických surovin a produktů. Předpověděl to dnes Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA. Naposledy byl americký energetický vývoz vyšší než dovoz v roce 1952, uvedla agentura Reuters.

USA by mohly být, podle slov, která se jednu dobu používala, energeticky zcela nezávislé,” uvedl zástupce EIA Adam Sieminski na čtvrteřní tiskové konferenci, na které úřad představil výroční výhled energetického trhu.

Čtěte také:
Pozice uhlí v USA posiluje
Trump chce energetickou nezávislost USA

Trend klesajících energetických dovozů a rostoucího vývozu započal v USA teprve loni. Vláda až na konci roku 2015 zrušila zhruba 40 let starý zákaz volného vývozu ropy a teprve loni se začal z USA vyvážet zkapalněný zemní plyn (LNG), těžený hlavně z břidlicových ložisek.

EIA v dnešním výhledu předpokládá, že do roku 2040 se celková spotřeba energie v USA zvýší podle základního scénáře o pět procent. Energetická produkce ale za tu dobu podle hlavního scénáře stoupne o více než 20 procent, zejména díky vzestupu těžby ropy a plynu.

Těžba ropy a plynu v USA od konce minulého desetiletí prudce roste. O silný nárůst těžby se zasloužil nástup technologií dobývání plynu a ropy z břidlicových zdrojů.

Navzdory probíhajícím změnám v energetice je zřejmé, že uhelné zdroje v USA budou ještě určitý čas patřit do kategorie zdrojů zajišťujících spolehlivost dodávek elektrické energie. Uhelné elektrárny budou mít navíc v USA v příštích čtyřech letech  silného spojence v podobě budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Čtěte také:
V Americe spustili čistou uhelnou elektrárnu
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí