USA hlásí rekordní spotřebu energie

Podle statistik společnosti BP činil podíl USA na globální spotřebě energie bezmála 17 procent. Foto: pixabay.com

Spotřeba energie ve Spojených státech dosáhla v roce 2018 nejvyšší hodnoty v historii. Podle vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) Američané spotřebovali přibližně 106,8 exajoulů.

Zhruba 80 procent spotřeby přitom pokrývají fosilní paliva, zejména ropa, uhlí a zemní plyn. Jejich spotřeba loni podle agentury vzrostla o 4 procenta. Rostla zejména spotřeba zemního plynu, konkrétně o 10 procent. Naopak spotřeba uhlí klesla o 4 procenta na 620 milionů tun.

Čtěte také:
Nové Komatsu: Pohroma pro řidiče dumperů
Severočeské doly koupí nové rypadlo za miliardy

Spotřeba o 0,3 procenta překonala původní rekord z roku 2007, tedy z doby před globální ekonomickou krizí. Podle statistik společnosti BP činil podíl USA na globální spotřebě energie bezmála 17 procent.

Největší podíl na americké spotřebě energie měla ropa, jejíž spotřeba v USA loni vzrostla na průměrných 20,5 milionů barelů denně, tedy o téměř půl milionu bpd oproti roku 2017. Druhým nejdůležitějším zdrojem energie je pro Spojené státy zemní plyn, jehož spotřeba loni vzrostla na rekordních 2,35 miliard metrů krychlových denně.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech