USA ve vývozu LNG dohnaly Katar

Spojené státy by se staly dokonce největším světovým vývozcem LNG, nebýt loňského požáru v exportním terminálu Freeport LNG v Texasu, kvůli kterému zůstalo zařízení od června zavřené. Freeport LNG Development

Spojené státy loni dostihly Katar na pozici největšího vývozce zkapalněného zemního plynu (LNG), každá země ho vyvezla 81,2 milionu tun. V případě Kataru to znamená jen mírný nárůst, zatímco pro Spojené státy je to meziročně obrovský skok. S odkazem na údaje o pohybu lodí to uvedla agentura Bloomberg. Spojené státy začaly LNG vyvážet až v roce 2016, pokud se bere v úvahu pouze jejich hlavní území, tedy bez Aljašky a Havaje.

Revoluce kolem břidlicového plynu spojená s miliardovými investicemi do zkapalňovacích zařízení přeměnila Spojené státy z čistého dovozce LNG na významného vývozce. Poptávku po americkém LNG pak zvýšila globální energetická krize a odklon od ruského plynu, což by podle Bloombergu mohlo podpořit výstavbu několika nových exportních projektů u Mexického zálivu.

V Německu znovu začaly hádky o jádro

Spojené státy by se staly dokonce největším světovým vývozcem LNG, nebýt loňského požáru v exportním terminálu Freeport LNG v Texasu, kvůli kterému zůstalo zařízení od června zavřené. Terminál začal zvolna obnovovat provoz před koncem loňského roku, k plnému provozu by se měl vrátit koncem tohoto měsíce. Tím se upevní postavení USA jako největšího vývozce LNG na světě.

Přesto budou muset USA vybudovat mnohem větší kapacity na vývoz LNG, pokud se chtějí udržet na prvním místě do konce tohoto desetiletí. Katar výrazně zvyšuje produkci LNG, což by mohlo v tomto ohledu upevnit jeho pozici lídra od roku 2026. Austrálie by měla zůstat třetím největším dodavatelem na světě, píše Bloomberg.

Největším dovozcem LNG se loni podle záznamů o pohybu lodí stalo Japonsko, které tak předstihlo Čínu. Pandemická omezení v Číně snížila poptávku po palivu, zatímco Japonci hromadili plyn, aby se připravili na zimu.