
Export koksovatelného a energetického černého uhlí z USA dosáhl v loňském roce 49,2 milionů tun, což je zhruba o 27 procent méně než v roce 2015.
Nízký export je důsledkem nízké ceny černého uhlí na světových trzích, která v první polovině loňského roku spadla až na devítiletá minima. S rostoucí cenou v druhé polovině roku 2016 začal export z USA opět růst, napsal server oenergetice.cz.
Čtěte také:
Pozice uhlí v USA posiluje
Trump chce energetickou nezávislost USA
Spojené státy americké si v loňském roce připsaly nejnižší export uhlí od roku 2006. Díky rostoucí ceně černého uhlí na světových trzích v druhé polovině roku 2016 začal ale americký export v posledních měsících významně posilovat a v prosinci dosáhl 7,2 milionů tun, což byl největší měsíční export od října 2014. Ve srovnání s listopadem došlo v prosinci k téměř 21procentnímu nárůstu a ve srovnání s říjnem 2015 dokonce k nárůstu o 63,6 procent.
Většinu amerického vývozu černého uhlí představoval v loňském roce export koksovatelného uhlí, který dosáhl 37,1 milionů tun, tedy zhruba 75 procent celkového exportu. Největším dovozcem koksovatelného černého uhlí z USA byla v roce 2016 Brazílie, která importovala 6,2 milionů tun, což bylo o 0,6 milionu tun více než v roce 2015. Druhým největším dovozcem amerického koksovatelného uhlí bylo Nizozemsko s importem 3,7 milionů tun.
Nizozemsko bylo zároveň s 5,5 miliony tun největším dovozcem amerického energetického uhlí. Ve srovnání s rokem 2015 tak do země tulipánů putovalo o 2,2 milionů tun uhlí méně. Dalšími velkými dovozci byly Indie (2,4 milionů tun) a Německo (1,7 milionů tun).
Čtěte také:
V Americe spustili čistou uhelnou elektrárnu
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí