Úsporný tarif přinese slevu až 9 tisíc korun

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela už dříve řekl, že úsporný tarif bude automatický, nebude nutné o něj žádat a promítne se i do záloh. Foto: FB Jozef Síkela

Prostřednictvím takzvaného úsporného tarifu na energie by mohly domácnosti, které topí plynem nebo elektřinou, dostat maximálně 9000 Kč. Uvedla to Česká televize (ČT). Ministr průmyslu Jozef Síkela řekl ČT, že u malých domácností s nízkou spotřebou to budou řádově tisíce korun, u velkých domácností s velkou spotřebou se bude částka v tisících blížit dvouciferné částce.

Vláda tím chce částečně kompenzovat rychle rostoucí ceny energií. Tarif se nebude vztahovat na chaty a chalupy, dobíjení z elektromobilů, vytápění z tepláren ani firem. Pokud některá domácnost využívá více zdrojů, získá příspěvek dvakrát.

Příslušný návrh zákona chystá ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), přesnou podobu úsporného tarifu zákon neupravuje, stanoví ji vláda svým nařízením. Energie bude stát dotovat prostřednictvím Operátora trhu s elektřinou (OTE), vyplývá z vládních dokumentů.

Teplárenské sdružení kritizuje, že tarif se nemá vztahovat na dodávky tepla z tepláren. Na soustavu zásobování teplem jsou přitom připojeny čtyři miliony lidí, především v panelových domech. MPO pracuje na tom, aby stát zajistil nižší cenu také pro zákazníky, kteří jsou napojeni na centrální vytápění nebo kteří využívají teplo z domovní plynové kotelny.

Firmy i domácnosti chtějí bezpečnou a levnou elektřinu

Příspěvek na úsporný tarif bude možné získat jak v případě elektřiny, tak plynu a bude zohledňovat charakter spotřeby odběratelů. „Mechanismus lze zjednodušeně popsat následovně – stát zašle operátorovi trhu (OTE) ze státního rozpočtu finanční prostředky na úhradu příspěvku na úsporný tarif, operátor trhu pošle příspěvek obchodníkům s elektřinou či plynem a obchodníci ho uplatní ve výši zálohy či ve faktuře ve prospěch zákazníka,“ uvedlo MPO v předkládací zprávě.

Síkela už dříve řekl, že úsporný tarif bude automatický, nebude nutné o něj žádat a promítne se i do záloh. Pro firmy vláda hledá jiné řešení. Představy vlády kritizovala opozice i některé profesní organizace.

Úsporný energetický tarif pro domácnosti vláda podle Síkely projedná 22. června. Stát by měl lidem na část spotřeby zajistit slevu 15 až 20 procent. Tarif by měl platit od nadcházející topné sezony, podle ČT od 1. října 2022 do 1. října 2023. Náklady státního rozpočtu na tuto pomoc Síkela odhadl mezi 16 až 24 miliardami korun.