Ústecký kraj může rozdělit ještě 23 milionů korun na výměnu kotlů. Úředníci přijali 1599 žádostí, řadu z nich ale vyřadili, protože přišly několikrát. Novinářům to dnes řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).
V poslední výzvě poprvé Ústecký kraj přijímal žádosti pouze elektronicky. „Stalo se v mnoha případech, že na jeden kotel třeba v rodinném domě žádala mladá rodina i prarodiče,“ řekl hejtman. Zájemci o dotaci mohou žádost podat ještě do konce ledna, není však možné čerpat peníze na kotel, který je pouze na uhlí.
Čtěte také:
Kotlíkové dotace jsou správný krok
Pardubický kraj chystá další kotlíkové dotace
Lidé mají možnost získat na nový kotel až 127.500 korun. To je pro případ tepelných čerpadel a kotle na biomasu, navíc v prioritních oblastech. V nich je žadatel automaticky zvýhodněn částkou 7500 korun. Celková dotace je v Ústeckém kraji 162 milionů korun, mezi žadatele bude rozděleno 156 milionů, zbývajících šest je určeno na administrativu.
Pokud kraj peníze nevyčerpá, může ještě požádat stát o jejich rozdělení v další výzvě třeba na jaře. „Určitě je to věc, která pomáhá zlepšit ovzduší,“ uvedl hejtman.
Ústecký kraj řešil také podvody s dotacemi a podal jedno trestní oznámení. Policie v této souvislosti už obvinila zhruba třicet lidí a jednu firmu. „Žádné další trestní oznámení v souvislosti s kotlíkovou dotací jsme nepodávali,“ řekla dnes mluvčí kraje Lucie Dosedělová.
Ústecký kraj patří po Moravskoslezském k místům s nejhorší kvalitou ovzduší. V letech 1991 až 1999 bylo v rámci Programu Teplice monitorováno znečištěné ovzduší na severu Čech a dopady na zdraví jeho obyvatel. Jeho výsledky podle Českého statistického úřadu objektivně potvrdily zprávy lékařů o poškození zdraví obyvatel pánevních okresů.
Mohlo by vás zajímat:
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj