Na plochách po těžbě hnědého uhlí mohou stát fotovoltaické elektrárny (FVE). S vymezením zhruba 2000 hektarů pro jejich stavbu souhlasili při aktualizaci plánu územního rozvoje zastupitelé Ústeckého kraje. Aktualizaci navrhlo ministerstvo průmyslu a obchodu s odůvodněním, že rozvoj FVE je významným veřejným zájmem na zajištění energetické soběstačnosti ČR.
Vymezení prostoru neznamená, že by celé území po těžbě zabraly solární panely. Hejtman Richard Brabec (ANO) uvedl, že se oproti návrhu zmenšila plocha z původních 2600 hektarů na 2000. „Byly vypořádány připomínky obcí a nadále bude kraj koordinovat aktivity subjektů, které tam mají své plány,“ uvedl. Je pro to, aby se fotovoltaické elektrárny stavěly na brownfieldech a nezabírala se kvůli nim zemědělská půda.
Projekty musí splňovat několik podmínek, jako je výměra bloku, rozestupy mezi panely, zachovat je nutné vodní plochy, toky a tůně. Některé obce se při projednávání záměru obávaly, že stavba elektrárny zmaří rekultivaci a povede ke vzniku odpadu v podobě panelů, které po 20 až 30 letech v krajině zůstanou. Rekultivovaná krajina bude podle zpracovatelů narušena, ale nadále bude plnit hlavní funkci, kterou je rekreační a turistické využití. Důležitou podmínkou je zajištění prostupnosti pro člověka a zvířata.
Elektřinu vyrobenou ve FVE by mohly využívat obce nebo investoři a zbytek se bude posílat podle Jana Harnycha z ČEZ do sítě. „Pro nás dnešní rozhodnutí zastupitelů znamená, že můžeme pokračovat v projektech připravovaných na výsypkách. Celkový výkon fotovoltaických elektráren plánujeme do 2000 megawattů,“ uvedl. Nejdále s přípravou jsou podle Harnycha projekty u Duchcova na Teplicku a Kadaně na Chomutovsku. „S obcemi se bavíme o tom, jak plochu po těžbě využít pro rekreaci, nechceme, aby fotovoltaické elektrárny tvořily souvislou plochu,“ zdůraznil.
ČEZ plánuje postupný odklon od uhlí do roku 2030, u elektráren bude provoz záležet na tom, zda se ekonomicky vyplatí. „Do té doby chceme co nejrychleji postavit co nejvíce obnovitelných zdrojů a do budoucna malé modulární reaktory, které by mohly být třeba v Tušimicích,“ uvedl Harnych. Zatímco u fotovoltaik není potřeba mnoho zaměstnanců, modulární reaktory mají podle Harnycha potenciál udržet zaměstnanost v regionu. V Ústeckém kraji je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v zemi a obavy panují z dalšího propouštění při zavírání dolů. „Dalším projektem je těžba a zpracování lithia, kde by mohlo práci najít až 2000 lidí,“ řekl Harnych. Tento záměr ale není ještě schválen.