Ústecký kraj žádá vládu o kompenzace pro havíře

Bubenicek

Podle hejtmana Bubeníčka se vláda chová k horníkům z Ústeckého kraje nespravedlivě. Foto: kr-ustecky.cz

Zastupitelstvo Ústeckého kraje žádá vládu, aby horníci z regionu dostali stejné kompenzace kvůli útlumu těžby jako havíři z Moravskoslezského kraje. Nárok na příspěvek mají zatím jen propuštění zaměstnanci OKD. Usnesení na dnešním zasedání přijali zastupitelé.

Vláda se chová nespravedlivě k horníkům. Mrzelo mě, když vláda přijala nějaké kompenzace a úplně zapomněla na to, že zakázala těžbu na dole ČSA,” řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). Pro usnesení zvedlo ruku 38 krajských zastupitelů, nikdo nebyl proti a dva se hlasování zdrželi.

Vláda loni na podzim schválila zachování současných limitů těžby na dole ČSA nedaleko Mostu, což znamená postupný konec těžby a propouštění zaměstnanců Severní energetické. Dolovat uhlí se naopak bude nadále na dole Bílina, kde těží Severočeské doly.

Čtěte také:
Ústecký kraj bojuje o miliony pro své horníky
Marksová chce příspěvky i pro horníky z Mostecka

Při poslední návštěvě kraje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) uvedla, že předloží vládě do 30. června návrh na opatření specificky pro Ústecký kraj, v němž navrhne zavedení příspěvku pro havíře z regionu, a to nejen pro hlubinné horníky, ale i pro lidi, kteří pracují na povrchu.

Vláda v květnu schválila příspěvky až 8000 korun měsíčně pro pracovníky černouhelné firmy OKD, kterou soud poslal do úpadku. Původně v materiálu k situaci v OKD byla i podpora havířům z Mostecka, kteří budou odcházet kvůli rozhodnutí vlády, že se nebude pokračovat v těžbě hnědého uhlí za limity.

Proti vyplácení příspěvku někomu jinému než horníkům z OKD byl ministr financí Andrej Babiš (ANO), který nedávno navštívil Chomutovsko. Hejtman věří, že si ministr uvědomil, že kompenzace je potřeba i pro lidi z Ústeckého kraje.

Vláda by se měla vyjádřit co nejdříve. Aby se na to nezapomnělo, navrhli jsme k tomu usnesení,” uvedl hejtman. Náklady na kompenzace pro horníky z Ústeckého kraje činí podle odhadů krajské hospodářské komory zhruba 218 milionů korun do roku 2020.

Útlum těžby se může dotknout až 1300 zaměstnanců Severní energetické a dalších stovek až tisíců pracovníků v dodavatelských firmách. Těžaři v dubnu zavřeli hlubinný důl Centrum u Mostu a několik havířů už je v evidenci úřadu práce.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Bochníček projede všude
Masakr v dole Ludlow
Těžit se bude pořád, tvrdí fakulta