Doba čtení:2 m, 5 s
Foto: vlada.cz
O prodeji OKD rozhodla vláda Stanislava Grosse (ČSSD), ve které byl tehdy Sobotka ministrem financí. Foto: vlada.cz

Místopředseda opozičního Úsvitu Marek Černoch si nedovede představit, že by premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nenesl politickou odpovědnost za privatizaci černouhelné společnosti OKD. Sněmovna včera na návrh Úsvitu jednala o privatizaci OKD. O prodeji podílu státu v OKD rozhodla v září 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD), ve které byl Sobotka ministrem financí.

„Společnost OKD byla pro účely privatizace oceněna na částku 4,5 miliardy korun. Za tuto částku byly prodány nejen samotné ostavsko-karvinské doly, ale také 44.000 hornických bytů v Havířově, Ostravě a Karviné, 12.000 hornických bytů na Kladně a mnoho další společností a nemovitostí,“ řekl Černoch. Následný znalecký posudek podle něj ale určil hodnotu čistou hodnotu majetku OKD na 52 miliard korun. „Rozdíl mezi prodejní a odhadní cenou tak činí 47,5 miliardy korun,“ uvedl.

Čtěte také:
Zda OKD vyplatí mzdy, se ukáže na přelomu týdne
Členem věřitelského výboru OKD je i stát

Kauzou privatizace společnosti OKD se v říjnu loňského roku začal zabývat soud. V případu figuruje znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek na ocenění státního podílu a podle policie mimo jiné chybně vyčíslil hodnotu bytů. Soudkyně letos v březnu odročila pokračování procesu naneurčito.

Podle obžaloby vznikla státu při privatizaci OKD škoda nejméně 5,7 miliardy korun. Znalec Doucha údajně hrubě zkreslil posudek, na jehož základě byl státní podíl v těžební firmě prodán. Bývalým místopředsedům Fondu národního majetku Pavlu Kutovi a Janu Škurkovi muselo být podle obžaloby jasné, že prodejní cena vychází z nesprávných závěrů. Všichni tři muži obvinění odmítají.

Fond národního majetku prodal v roce 2004 státní podíl v OKD skupině Karbon Invest, která patřila podnikatelům Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi. Koláček s Votavou o dva měsíce později celé OKD prodali investiční skupině RPG Industries, kterou vedl podnikatel Zdeněk Bakala. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Na OKD vyhlásil soud úpadek. Firma dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty sedmi miliard korun. Do insolvenčního řízení se už se svými pohledávkami přihlásilo 50 věřitelů, kteří po OKD chtějí celkem více než deset miliard korun.

Syn Otavy Petr je jedním z aktuálních zájemců o provozování firmy. Tvoří skupinu společně s dalšími podnikateli Petrem Pauknerem a Martinem Ulčákem.

Mohlo by vás zajímat:
Když nebudou výplaty, přijdou nepokoje
Lee Louda si vydělá miliony
TOP 10 navždy bohatých

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa