Doba čtení:1 m, 38 s
Zástupci státu Utah tvrdí, že omezení porušuje práva na mezistátní obchod. Foto: pixabay.com

Americký stát Utah se zapojil do posledního kola soudních sporů týkajících se vývozu uhlí přes přístavy na západním pobřeží.Jde o spor utažského producenta uhlí společnosti WolverineFuels s kalifornským městem Richmond. To chce firmě bránit ve vývozu uhlí do Japonska.

Vyhláška, kterou v loňském roce přijala městská rada v Richmondu, spustila tříleté postupné ukončení dodávek uhlí a vedlejšího produktu rafinace ropy zvaného petcoke přes terminál Levin-Richmond v zálivu San Francisco. Tímto krokem by se zablokovala exportní cesta do Japonska, jehož elektrárenské společnosti nakupují ročně v Utahuasi 3 miliony tun uhlí, napsal deník The Salt Lake Tribune.

Čtěte také:
Zelené pokrytectví General Electric
Soud zablokoval společný podnik Arch a Peabody

Zástupci státu Utah tvrdí, že omezení porušuje práva na mezistátní obchod.„Přijetím vyhláškyRichmondzablokoval mezistátní a mezinárodní obchod na základě toho, že sám dospěl k závěru, že jde o dobrou politikou v oblasti veřejného zdraví a životního prostředí, což je v rozporu s obchodní doložkou ústavy Spojených států. BlokádaRichmondu vážně ovlivňuje státní a místní ekonomiky ve státě Utah, stejně jako státní a místní infrastrukturní programy podporované z příjmů z utažské uhelné ekonomiky,“ uvedli zástupci státu Utah.

V návaznosti na jadernou katastrofu ve Fukušimě z roku 2011 plánuje Japonsko postavit 43 uhelných elektráren, které vyžadují uhlí s nízkým obsahem síry a vysokou výhřevností, kterým je Utah známý, uvedli právníci Utahu.

Levin je jedním z mála terminálů na uhlí na západním pobřeží. Bez něj se uhlí z Utahu nedostane do Japonska, pokud nebude vystavěn alternativní v Oaklandu nebo případně na mexickém pobřeží v Ensenadě.

„Kromě podpory a plnění důležitých národních politik a priorit jelevinský terminál významnou složkou ekonomiky Utahu, poskytuje miliony dolarů ročních daňových příjmů,

umožňuje státu poskytovat kritické státní a místní infrastrukturní programy a zajišťuje tisíce dobře placených pracovních míst. Pokud bude nařízení vynuceno, výsledná ekonomická ztráta pro Utah by byla značná,“ uvedli zástupci Utahu.