Útlum dolů OKD stál zatím 2,2 miliardy

Před rokem odštěpný závod Darkov podniku Diamo převzal od OKD karvinské doly Darkov a ČSA, kde pár dnů předtím skončila těžba. Foto: OKD

Náklady na útlum dolů, které státní podnik Diamo převzal od těžební společnosti OKD, za rok 2021 dosáhly 2,2 miliardy korun. Z toho zhruba 750 milionů korun šlo na sociální program.

Přesně před rokem odštěpný závod Darkov podniku Diamo převzal od OKD karvinské doly Darkov a ČSA, kde pár dnů předtím skončila těžba. K 1. lednu 2021 závod převzal utlumené doly Lazy, Staříč a Frenštát. Hlavním úkolem závodu Darkov je bezproblémově a bezpečně zajistit a zlikvidovat utlumované doly. Závod má 700 zaměstnanců, většinou to jsou bývalí pracovníci OKD.

Sociální program, tedy odstupné pro propuštěné zaměstnance, tvořil v roce 2021 zhruba třetinu všech nákladů vynaložených na útlum dolů. „Ostatní jsou náklady na technickou likvidaci dolů a areálů, konzervační režim, sanace a rekultivace, čerpání a degazaci (řízené odčerpávání metanu),“ uvedla mluvčí Diama Jana Dronská.

Unucka: Přehodnoťme uzavření dolů OKD

Do Diama loni z OKD přešlo téměř 2500 zaměstnanců. Na útlumové či rekultivační práce si státní podnik nechal zhruba 700 lidí, skoro 1800 pracovníků ukončilo pracovní poměr.

Převod dolů proběhl plynule, bez komplikací a také bez sociálního otřesu díky nastavenému sociálnímu programu. Naším úkolem bylo a je zajistit bezpečný útlum, legislativní i technické podmínky a celkově efektivní likvidaci dolů, kterou se snažíme provádět s ohledem nejen na napjatý státní rozpočet, ale také s ohledem na budoucí rozvoj Karvinska,“ uvedl ředitel Diama Ludvík Kašpar.

Evropa se otáčí k energetické bezpečnosti

Propuštěným horníkům vyplácí stát prostřednictvím Diama vládou schválený příspěvek. „K 1. březnu 2022 příspěvek pobírá 1165 lidí, z toho vyšší příspěvek 8000 korun měsíčně má 838 lidí, nižší variantu 5300 korun má 327 lidí,“ uvedla Dronská. Vyšší příspěvek dostávají ti, kdo pracovali v podzemí.

Počet vyplácených pracovníků se postupně mění, jak dlouho mohou příspěvek dostávat, závisí na počtu odpracovaných let. Nejrizikovější skupina může dostávat příspěvek až 60 měsíců.