Doba čtení:1 m, 46 s
Statisíce lidí si nemůžou dovolit dostatečně topit, za energie vydávají velkou část svých peněz či na nich dluží. Ilustrační foto: iUHLI

V takzvané energetické chudobě bylo už před zdražováním a začátkem energetické krize zhruba 900 000 lidí z půl milionu domácností. Nemohli si dovolit dostatečně topit, za energie vydávali velkou část svých peněz či na nich dlužili a zároveň měli podprůměrný příjem.

V těchto rodinách žila desetina českých dětí, tedy asi 220 000. S problémy se potýkalo i přes 300 000 důchodců a důchodkyň. Většina těchto ohrožených osob bydlela v energeticky náročných budovách. Ukázala to nová studie, na které se podílely Platforma pro sociální bydlení, iniciativa Za bydlení, Hnutí Duha a Ostravská univerzita. Výsledky na tiskové konferenci představili autoři. Doporučují přesněji zacílit podporu od státu i dotace na úpravy domů.

Autorský tým pracoval s údaji o životních podmínkách domácností, které statistický úřad získává každý rok na jaře. Využil dostupná data z loňského jara, tedy ještě před prudkým zdražováním. „Naším cílem je ukázat na problémy lidí, kteří jsou na tom špatně dlouhodobě. Je to nejohroženější populace, která je v energetické chudobě i za nízkých cen energií,“ řekl analytik Jan Klusáček z iniciativy Za bydlení.

Senátor: Dokud nebude náhrada, musíme zachovat uhlí

Dostatečně doma topit si nemohla dovolit desetina všech lidí v energetické chudobě, tedy asi 90 000. Kolem 60 000 osob bylo v posledním roce v prodlení s placením za energie. Celkem 635 000 lidí bylo z domácností s vysokými výdaji za energie. Zbývajících 125 000 lidí mělo víc potíží naráz.

Víc než dvě pětiny osob v energetické chudobě měly dálkové vytápění, víc než desetina topila elektřinou, tři z deseti plynem, šest procent uhlím a desetina dřevem či jiným topivem.

Podle studie vysoká energetická náročnost budov zvyšuje riziko energetické chudoby. Většina těchto chudých v Česku bydlela právě v takových domech. Výsledky ukázaly, že se to týkalo nejčastěji lidí v nájmu či domácností seniorů nad 70 let ve vlastním domku.

Autoři studie doporučují lépe zacílit podporu jako dávky či slevy na energiích na potřebné. Navrhují i úpravy dotací na úpravy budov k energetickým úsporám.