V Británii zavřou další uhelnou elektrárnu

Foto: rugeleypower.com

Elektrárna Rugeley bude uzavřena po 46 letech provozu. Foto: rugeleypower.com

Další britskou uhelnou elektrárnou, jež ukončí provoz, se stane elektrárna Rugeley. O jejím uzavření se mluví už od února, nyní společnost Engie, která zdroj vlastní, oznámila, že ji uzavře v červnu letošního roku.

Na odstavení z provozu se bude podle serveru oenergetice.cz podílet 30 z celkového počtu 150 zaměstnanců. Pro zbývající pracovníky se bude Engie snažit najít uplatnění jinde. Délka trvání odstavení je odhadována na devět měsíců, další tři roky potrvá následná demolice. Již nyní Engie plánuje další využití lokality.

Čtěte také:
Británie pohřbí uhlí, vsadí na plyn a jádro
Skotové nemohou Železné lady přijít na jméno

Od té chvíle, co bylo vydáno prohlášení o nejisté budoucnosti elektrárny, jsme začali pracovat společně s Engie, Cannock Chace, lichfieldskými úřady a několika ministerstvy na plánech využití tohoto významného místa,“ řekl předseda krajské rady ve Staffordshiru Philip Atkins.

Uhelná elektrárna Rugeley má výkon 1000 MW a bude uzavřena po 46 letech provozu. Nejde však o jedinou elektrárnu spalující uhlí, která má být letos v Británii uzavřena. V březnu byla odstavena elektrárna Longannet o výkonu 2400 MW a elektrárna Ferrybridge o výkonu 1000 MW. Další dvě elektrárny, Eggborough a Fiddlers Ferry, budou uzavřeny částečně. Británie tak letos přijde o 7000 MW instalovaného výkonu.

Loni v listopadu představila britská ministryně pro energetiku Amber Ruddová novou energetickou strategii, která počítá s omezením provozu uhelných elektráren do roku 2023 a jejich uzavřením do roku 2025.

Environmentální aktivisté nad tímto faktem jásají, odborníci ale varují, že nejsou podniknuty dostatečné kroky k nahrazení uhelných elektráren. Aby se předešlo možným blackoutům, musí být vytvořena výkonová rezerva, kterou zajistí právě uhelné elektrárny.

Británie musí mít výkonovou rezervu na příští zimu, která by podle odborníků měla být z tohoto hlediska nejhorší v historii. Nutně k tomu potřebuje uhelné elektrárny, které mohou být v případě nutnosti rychle uvedeny do provozu a dodat potřebný výkon. Provozovatel britské přenosové soustavy proto uzavřel již s několika provozovateli uhelných elektráren kontrakt na poskytování rezervního výkonu. Mezi jinými se tak prodloužila životnost elektrárny Eggborough, která je v majetku EPH Daniela Křetínského.

Mohlo by vás zajímat:
Důl Hatfield definitivně končí
Prohlédněte si elektrárnu z obýváku
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr