V bývalém uranovém dolu likvidují těžní věž

Bývalý uranový důl Hamr I. Foto: Zdarbuh.cz

Za pomoci jeřábu a autogenu začala dnes likvidace těžní věže v bývalém uranovém dolu Hamr I na Českolipsku. Demontáž  47 metrů vysoké ocelové konstrukce potrvá zhruba týden, likvidace celého areálu asi do listopadu. Informaci přinesly Finanční noviny.

Bývalý důl se rozkládá na ploše 33 hektarů. V rámci rekultivace bude částečně zalesněn a část je určena pro zástavbu.

Sanace bývalého dolu Hamr I, kde se vytěžilo asi 10.600 tun uranu, začala už v roce 1995, dva roky po jeho uzavření. Likvidace podzemí části dolu skončila v roce 2002 zásypem jam. Povrchové stavby se odstraňují od minulého září.

„V současné době je zlikvidováno 65 z 97 stavebních objektů,“ uvedl náměstek závodu Diamo ve Stráži pod Ralskem Ludvík Kašpar. Na jejich odstranění bude potřeba skoro 620 milionů korun, z toho evropská dotace pokryje téměř 288 milionů.

Hamr I je posledním nezlikvidovaným dolem po uranové těžbě v této lokalitě v letech 1966 až 1996. V dolech pracovalo až 6000 lidí, nešetrná těžba ale způsobila rozsáhlé škody v krajině. Chemickou těžbou bylo kontaminováno přes 370 milionů metrů krychlových podzemních vod na ploše 27 kilometrů čtverečních. Odhaduje se, že vyčištění území potrvá až do roku 2027 a bude na to potřeba asi 50 miliard korun.