Ve Chvaleticích už jedou oba bloky

Elektrárna Chvaletice. Foto: Severní energetická

Elektrárna Chvaletice dnes ráno uvedla do provozu další blok. V sobotu začal po odstávce pracovat první, zbývající dva podstupují dlouho plánovanou opravu. Napsaly České noviny.

“Prokázalo se, jak je nezbytně nutné, aby Elektrárna Chvaletice byla v energetické soustavě,” řekl generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas.

“Blok najížděl na 5:00, od té doby jedeme na dva,” dodal generální ředitel elektrárny. Výrobní blok byl odstaven v noci na pátek, když se na něm objevila netěsnost na tlakovém celku ve sváru u parní komory. Zároveň musela elektrárna zastavit i druhý ze dvou pracujících bloků kvůli nánosu strusky v kotli. Jeho provoz byl obnoven v sobotu před polednem.

Prokázalo se, jak je nezbytně nutné, aby Elektrárna Chvaletice byla v energetické soustavě

Další dva bloky procházejí plánovanou odstávkou, která potrvá do konce září a listopadu. Podle Pavlase bude jeden odstaven 28 dní, druhý 100 dní.

Čtěte také: Chvaletice spustily blok, ČR už proud nedováží

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Loni vyrobila 3,12 TWh elektřiny a na celkové výrobě v ČR se podílí zhruba 3,5 procenty.

Výpadek výroby elektřiny ve Chvaleticích se sešel s poruchami v Jaderné elektrárně Temelín. Od pátku stály souběžně oba výrobní bloky, v noci na dnešek byla obnovena dodávka elektřiny do rozvodné sítě. Česká republika musela v pátek kvůli tomu a kvůli poruše v Chvaleticích 15 hodin dovážet elektřinu ze zahraničí.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrárna Chvaletice je nově Sev.en EC
Rekonstrukce Chvaletic bude stát 2,6 miliardy
Ve Chvaleticích startuje Energy Tour