Doba čtení:1 m, 29 s
Ačkoli velkoobchodní prodej komodit není na čínských streamovacích platformách úplnou novinkou, zdá se, že je na vzestupu. Foto: pixabay.com

V čínských živých vysíláních, která jsou velmi populární, prodávají okouzlující moderátoři různé zboží od bot a rtěnek až po dětské výrobky. Stále častěji se však na obrazovkách nabízejí potenciálním zákazníkům i kamiony uhlí.

Vzhledem k tomu, že zásoby uhlí v čínských přístavech a elektrárnách dosáhly v posledních týdnech rekordních hodnot, protože pomalá ekonomika snižuje poptávku veřejných služeb a oceláren, někteří těžaři začínají být při oslovování zákazníků kreativnější.

V jednom z nedávných streamů společnosti Huaze Coal Industry mladá žena v modré kšiltovce a hornické kombinéze držící hroudu uhlí na pozadí uhelného skladu inzerovala práškové uhlí s energetickým obsahem 5 500 kcal přímo z dolu v provincii Šan-si za 570-600 jüanů (zhruba 1800 korun) za metrickou tunu, napsal server msn.com.

Westinghouse představil průlomový modulární reaktor

Minimální velikost dodávky 30 až 35 tun, která má být přepravena vlakem, naznačuje, že cílovým trhem jsou velkoobchodní průmysloví odběratelé.

Pro srovnání, domácí energetické uhlí o hmotnosti 5 500 kcal se podle obchodních zdrojů od minulého týdne obchodovalo za přibližně 800 jüanů (zhruba 2400 korun) za tunu.

Ačkoli velkoobchodní prodej komodit není na čínských streamovacích platformách úplnou novinkou, zdá se, že je na vzestupu. Tři z nejaktivnějších uhelných kanálů na Douyin, které identifikovala agentura Reuters – Huaze Coal, Guohai Daily Coal Price a Jixing Coal – uspořádaly v tomto čtvrtletí zatím dohromady 164 takových online akcí, což je nárůst oproti 120 akcím v minulém čtvrtletí a 107 akcím ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022.

Žádný z prodejců na žádost agentury Reuters o komentář bezprostředně nereagoval. A přestože není jasné, jak velké příjmy takové akce generují, vyvolávají spoustu komentářů diváků.