Největší elektrárenská firma na světě bude v Číně

Nová skupina se bude zřejmě jmenovat National Energy Investment a její majetek bude činit 1,8 bilionu jüanů (téměř šest bilionů Kč). Instalovaná kapacita přesáhne 225 gigawattů. Foto: Pixabay.com

Čínská státní elektrárenská společnost China Guodian Group se spojí s uhelným gigantem Shenhua Group, oznámila čínská komise pro dohled nad státním majetkem SASAC. Spojením vznikne největší elektrárenská firma na světě podle instalované kapacity a druhá největší podle objemu příjmů.

Firmy jednaly o spojení několik měsíců. Fúze je součástí plánu reorganizace zadluženého státního sektoru v zemi. Nová skupina se bude zřejmě jmenovat National Energy Investment a její majetek bude činit 1,8 bilionu jüanů (téměř šest bilionů Kč). Instalovaná kapacita přesáhne 225 gigawattů, uvedl analytik společnosti Wood Mackenzie Frank Yu a dodal, že skupina tak předstihne francouzskou EDF a italský Enel.

Čtěte také:
Čína chce vytvořit uhelné giganty
Čínští těžaři si lebedí

Skupina bude i největším provozovatelem větrných elektráren s kapacitou 33 gigawattů a největším producentem uhlí. Obnovitelné zdroje budou mít na celkové kapacitě výroby elektřiny firmy podíl 23 procent.

Spojení je prvním z řady plánovaných fúzí ve státním elektrárenském sektoru Číny, která se snaží snížit nadměrnou kapacitu a počet státních podniků a učinit své firmy konkurenceschopnější v globálním měřítku. Peking se také snaží omezit těžbu uhlí. Dnešní oznámení fúze ale nezahrnuje žádné podrobnosti ani informace, zda firmy po spojení omezí i těžbu uhlí, uvedla agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu