Doba čtení:1 m, 4 s
Požár vypukl v uhelném dole Šan-ťiao-šu poblíž města Pchan-čou. Ilustrační foto: pixabay.com

Nejméně 16 lidí přišlo o život při požáru, který včera vypukl v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

Požár v uhelném dole Šan-ťiao-šu poblíž města Pchan-čou byl již uhašen, ale „po předběžné kontrole nejeví známky života 16 osob“, které zůstaly v dole uvězněny, uvedly úřady Pchan-čou na svých webových stránkách.

Saúdská Arábie zvažuje čínskou jadernou nabídku

Čína je největším světovým producentem i spotřebitelem uhlí. Neštěstí v tomto sektoru jsou v zemi poměrně častá. Vzhledem k tomu, že mnoho nebezpečných šachet bylo uzavřeno, se nicméně počet tragických úmrtí horníků v Číně v uplynulých letech snížil.

Čína má v současnosti schválené k výstavbě nebo ve výstavbě uhelné elektrárny o výkonu 243 gigawattů (GW). To by stačilo pro uspokojení poptávky Německa. Kromě elektráren, které jsou oficiálně v přípravě, byly podány žádosti na výstavbu dalších uhelných elektráren o výkonu 149 GW, které však zatím nezískaly oficiální povolení. Celková kapacita uhelných elektráren by se tak mohla ve srovnání s rokem 2022 zvýšit o 23 až 33 procent, pokud se všechny projekty uskuteční.