V Číně znovu umírali horníci

náměstí nebeského klidu_compressed

Čína má s bezpečností práce dlouhodobé problémy. Foto: morgueFile.com

Nejméně 19 horníků zahynulo při neštěstí v uhelném dole na severu Číny. Informovala o tom dnes agentura Nová Čína, podle níž došlo k tragédii v noci na dnešek na podzemní těžební plošině. Příčiny neštěstí se vyšetřují.

Podle čínské státní televize CCTV bylo v době události pod zemí celkem 129 lidí. Velké většině z nich se podařilo dostat do bezpečí. Čínské doly dlouho patřily k nejnebezpečnějším na světě, ročně tam umíralo až několik tisíc lidí. V posledních letech díky zlepšení bezpečnosti počet smrtelných případů poklesl.

Čtěte také:
V Číně demonstrují tisíce horníků
Plyn v čínském dole zabil 12 horníků

Peking již před časem oznámil, že hodlá v průběhu roku 2016 uzavřít více než tisíc uhelných dolů s celkovou kapacitou těžby 60 milionů tun ročně. Tento postup je součástí širšího plánu vlády na řešení převisu nabídky nad poptávkou uhlí, což oslabuje ceny v těžebním sektoru. Celkem chce Čína snížit produkci uhlí o 500 milionů tun během následujících tří až pěti let.

V uhelném sektoru přijde o práci zhruba 1,3 milionu pracovníků, dalších 500 tisíc potom v ocelářském průmyslu. Časový rámec pro jejich propouštění zatím nebyl stanoven, řekl, podle serveru cityam.com, na tiskové konferenci Yin Weimin, ministr pro lidské zdroje a sociální zabezpečení.

Mohlo by vás zajímat:
Indie zpřístupní těžbu uhlí privátnímu sektoru
Indie letos investuje biliony do solárů
Čína neotevře do roku 2019 nové uhelné doly