V Dolních Vítkovicích brzy uvidíte „KOX“

Dolní oblast Vítkovice (konkrétně důl Hlubina a vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren) je národní kulturní památka nacházející se poblíž centra Ostravy ve Vítkovicích. Foto: dolnivitkovice.cz

V Dolních Vítkovicích se díky podpoře z rozpočtu Moravskoslezského kraje podařilo zabránit zkáze významného objektu Koksovny. Stavba se po revitalizaci nyní naopak zpřístupňuje a doplní celkový obraz výrobního toku materiálu uhlí – koks – železo a prohlídkové trasy v Dolních Vítkovicích.

Koksovna, která nyní nese nový název „KOX“, je významnou architektonickou součástí jedinečného industriálního areálu. Na její záchranu bylo od roku 2018 do této chvíle vynaloženo zhruba 11 milionů korun. Za ně byl obnoven jak exteriér, tak i interiér památky pocházející z roku 1831. Z provozu byla koksárenská technologie vyřazena v roce 1997.

Čtěte také:
Dolní Vítkovice opravily unikátní těžní stroj
Mobil ušitý horníkům na míru

Nová část areálu se stane součástí prohlídky „Uhelný okruh“ a pro veřejnost bude běžně přístupná od srpna. „Koksovna je doplněním historického obrazu ostravské industriální síly. Návštěvníkům proto chceme nabídnout celistvý pohled do historie bez toho, abychom zvyšovali vstupné. Na prohlídku Uhelného okruhu je proto i po zařazení Koksovny rádi pozveme za dosavadní ceny vstupenek,“ uvedl ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela.

„Dolní Vítkovice jsou jedním z klenotů našeho regionu. Tento areál vypovídá o průmyslové historii Moravskoslezského kraje a stalo se z něj lákadlo pro turisty i nejrůznější prestižní akce. Koksárenská baterie byla nepřístupnou součástí národní kulturní památky, její revitalizaci tedy považuji za skvělé rozhodnutí,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodal, že to byl právě kraj, který na rekonstrukci koksárny přispěl zmíněnou částkou 11 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo