Doba čtení:1 m, 32 s
Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Foto: wikipedia.org Frettie

V Jaderné elektrárně Dukovany začala plánovaná odstávka třetího výrobního bloku spojená s výměnou části jaderného paliva, kontrolami a údržbou zařízení. Do sítě přestal energii dodávat v pátek po 12:00, mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Odstávka je plánovaná na 40 dní. Další tři výrobní bloky dukovanské elektrárny zůstávají v provozu.

V bloku bude nutné vyměnit čtvrtinu paliva za čerstvé. Výkon bloku začali operátoři postupně snižovat od 6:30. „V Dukovanech jde o předposlední plánovanou odstávku v tomto roce, která i přes celorepublikové rozvolňování bude probíhat za mimořádných opatření proti šíření nemoci covid-19,“ uvedl Bezděk.

Čtěte také:
Dukovany: Stát dál počítá s bezpečnostním dotazníkem
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Energetici z reaktoru do sousedního bazénu skladování vyvezou 90 palivových a regulačních kazet, které dodávaly potřebný výkon uplynulých pět let. „Zbývající kazety přeskládáme a na uvolněná místa zavezeme stejný počet čerstvých palivových kazet. Kromě toho nás čeká kontrola tlakové nádoby reaktoru, parogenerátorů nebo generální údržba druhého cirkulačního čerpadla,“ řekl ředitel elektrárny Roman Havlín.

Energetici také zkontrolují části parních turbín, provedou údržbu systémů kontroly a řízení nebo elektrických systémů záložního napájení. Bude taky pokračovat modernizace podružných rozvaděčů.

Třetí dukovanský blok je v provozu od 1. května loňského roku. Bloky elektrárny se kvůli výměně části jaderného paliva, servisu a kontrolám zařízení zastavují pravidelně. Čtvrtý blok Dukovan byl letos odstavený od 12. února do 8. dubna. Poslední letošní plánovaná odstávka začne v dukovanské elektrárně v polovině listopadu, bude se týkat bloku číslo dvě.

Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR, její bloky byly zprovozňovány v letech 1985 až 1987. Vloni Dukovany vyrobily 14,3 terawatthodiny (TWh) elektrického proudu a od začátku letoška 5,809 TWh.