Doba čtení:2 m, 9 s
Noční cvičení hasišů v Elektrárně Počerady. Foto: ČEZ

Velké noční taktické cvičení mají za sebou profesionální hasiči z Elektrárny Počerady a jejich kolegové z Integrovaného záchranného systému. Více než 20 hasičů se šesti zásahovými vozy si tak vyzkoušelo, jaké to je zasahovat v těžko přístupných a zaprášených prostorách zauhlování. Na místě jim pomáhali i členové dvou požárních hlídek složených ze zaměstnanců zauhlování a elektro. Firma ČEZ to uvedla v tiskové zprávě.

„Simulovali jsme požár dopravníku po zadření válečku a tím i přetržení jednoho ze dvou pásů na přesypech T3A,B. Na základě informace po průzkumu na místě, požádal velitel zásahu Krajské operační a informační středisko HZS Ústeckého kraje o posilové jednotky,“uvedl velitel Hasičského záchranného sboru podniku Elektrárna Počerady Josef Hubač.

Dodal, že dispečer integrovaného záchranného systému vyhodnotil požadavek tak, že na místo zásahu vyslal jednotky z územních odborů Žatec a Louny a také dobrovolné hasiče z Postoloprt. „Velitel zásahu byl pochopitelně od nás, tedy člověk znalý domácího prostředí. Kromě toho, že musel bleskurychle reagovat na vzniklou situaci, si tudíž vyzkoušel, jaké to je, velet většímu počtu jednotek,“ řekl Hubač.

Noční cvičení mělo prověřit možnosti vzájemné komunikace a koordinace většího počtu jednotek ve složitém industriálním prostředí počeradské elektrárny a také spolupráci s požárními hlídkami. Jejich členové pomáhali s přípravou i následným sbalením potřebné hasební techniky, zajišťovali bezpečnou vzdálenost od místa zásahu a rovněž obsluhovali vodovodní hydranty.

Sledovaným faktorem byl také čas dojezdu od nahlášení vzniku události na dispečink požární stanice v elektrárně.„Požár nám byl nahlášen ve 21:07, kluci vyjeli ve 21:09 a ve 21:11 už byli na místě,“ řekl Tomáš Masojídek, který obsluhoval ústřednu. Jako další na místo dorazili hasiči z Postoloprt, a to ve 21:26. Profesionálové ze Žatce a Loun dorazili o čtyři minuty později.

V současné době působí v Elektrárně Počerady, která leží přesně na rozhraní Lounska a Mostecka, i s velitelem 25 hasičů. Všichni jsou v pohotovosti 24 hodin denně, přičemž čtyři směny se střídají vždy po 12 hodinách.

Státem ovládaná firma ČEZ má do konce června na základě dřívějšího ujednání oznámit, zda prodá elektrárnu Počerady podnikateli Pavlu Tykačovi.ČEZ by tak uvolnil místo na trhu výroby elektřiny dalšímu hráči.

Elektrárna Počerady patří mezi nejvyužívanější uhelné elektrárny v České republice. Svým instalovaným výkonem a poměrně vysokým vytěžováním ovlivňuje významným způsobem ekonomiku a životní prostředí celého regionu severozápadních Čech. Dodávku tepla zajišťuje elektrárna pouze pro svůj provoz. Realizované technické a ekologické programy elektrárně zajišťují spolehlivý, ekonomický a k životnímu prostředí šetrný provoz, plně srovnatelný s obdobnými provozy ve vyspělých státech Evropy.