Doba čtení:2 m, 24 s
Elektrárenští hasiči se shromažďují před hořícím domem hrůzy, tedy ještě nehořícím. Foto: ČEZ

S ohnivým drakem v domě hrůzy bojovali profesionální hasiči Skupiny ČEZ ze stanic požární ochrany klasické energetiky v elektrárnách Tušimice a Prunéřov. Ve cvičném kontejneru FIRE DRAGON 9000 simulující vnitřek hořícího rodinného domu s opravdovými plameny se přitom vystřídali ve dvojici všichni, tedy po dvaadvaceti hasičích z každé elektrárny.

FIRE DRAGON 9000 je mobilní tréninkové zařízení, které je postaveno v návěsu za tahač. Svým uspořádáním připomíná vnitřek rodinného domu, v němž můžeme simulovat situace předcházející zásahu v uzavřeném prostoru. Hořící vybavení domu je způsobeno propanbutanovými hořáky, prostor lze i zadýmit, hasí se pochopitelně vodou. Hasiči, co v něm cvičí, si tak vyzkoušejí vše jakoby v reálu. Prohloubí si tak své znalosti a naučí se spoustu nového, jak by měli ve skutečnosti efektivně a hlavně bezpečně postupovat,“ přibližuje smysl pojízdného cvičiště jeden z instruktorů Martin Pospíšil.

Čtěte také:
Vodu pro Prahu už čistí pomocí uhlí
Lom Vršany si můžete prohlédnout i od Majáku

Během jednoho výcvikového dne může hořícím domem projít maximálně 30 hasičů. Bojovat s ohnivým živlem jdou vždy ve dvojici, první hasí a druhý jistí. Po sedmi minutách akce pak společně s instruktorem vyhodnotí všechny své postupy. Následuje druhý zásah, ovšem cvičící si své role prohodí, z jedničky je dvojka a naopak. Zatímco jedna skupina se postupně prokousává plameny v uzavřeném domě hrůzy, druhá se procvičuje venku s proudnicí v pulzním hašení, které se aplikuje právě při požárech vnitřních prostor.

Každý z elektrárenských profesionálních hasičů musí splňovat určité kvalifikační požadavky. Jedním z nich je i schopnost zásahu v uzavřeném prostoru s individuálním dýchacím přístrojem. Zabijeme tím ovšem hned dvě mouchy jednou ranou. Kluci absolvují potřebný výcvik a já zase zjistím, jak jsou na tom fyzicky. Každý má totiž jinou spotřebu vzduchu a jen oni tak vědí, na co v uzavřeném hořícím prostoru mají. Stejnou cestou, jakou se dostanou tam, musí i ven, takže až jim dá dýchací přístroj signál, nesmí si hrát na hrdiny, ale zachovat se podle přirozeného pudu sebezáchrany. Vše je pochopitelně také o týmové spolupráci zasahující dvojice,“ dodává Luboš Lorenz, velitel pobočné stanice požární ochrany elektráren Tušimice a Prunéřov.

Firma, která provozuje mobilní cvičiště  FIRE DRAGON 9000, sídlí v německém Lübecku a českou pobočku má v Čestlicích u Prahy. Její dva skoro totožné cvičné návěsy se přitom pohybují po různých místech v Evropě. „Nejvíce po Německu, Rakousku, Švýcarsku, České republice, Slovensku a Slovinsku. Pro Českou republiku máme vyhrazeno 2x 14 dní v kalendářním roce. Po výcviku hasičů z elektráren Tušimice a Prunéřov máme dále namířeno do další lokality Skupiny ČEZ, a to Elektrárny Mělník. Zde budeme k dispozici tamním  hasičů, jejich kolegům z Teplárny Trmice a také z obou jaderných elektráren Temelín a Dukovany,“ uzavírá Pavel Chovančík, druhý z instruktorů FIRE DRAGON 9000.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa