Doba čtení:2 m, 18 s
Petr Dolínek na plénu sněmovny. Foto: iUHLI.cz

Význam uhlí v české energetice by měl a bude klesat, ale zatím ho stále potřebujeme. To se nezmění z roku na rok, řekl v rozhovoru pro iUHLI.cz. poslanec a člen hospodářského výboru Petr Dolínek (ČSSD).

Německá „uhelná komise“ má v únoru stanovit termín, kdy země přestane používat uhlí. Ovlivní to nějak českou energetiku?

Nemyslím si, že by německé rozhodnutí mělo nějaký zásadní vliv. Budoucnost české energetiky je primárně věcí politického rozhodnutí naší vlády, která musí brát v potaz otázku energetické bezpečnosti, ekonomické, sociální i ekologické dopady. Vliv bude logicky hrát i situace na energetickém trhu, rozvoj nových technologií, popř. evropská legislativa či mezinárodní úmluvy, které Česká republika ratifikovala.

Může si Česko rozhodnout o tom, kdy samo přestane používat uhlí, bez ohledu na rozhodnutí německého souseda?

Jsem přesvědčen, že ano, samozřejmě s přihlédnutím k různým okolnostem, které jsem zmínil, a v mantinelech, které nám stanoví evropská legislativa či platné mezinárodní úmluvy.

Čtěte také:
DEBRIV: Uhelné elektrárny loni podržely Německo
Pavlas: Baterie jsou zatím jen zajímavý pokus

Pokud se odhady potvrdí a největší evropská ekonomika stanoví, že za 16 let přestane používat uhlí, je to reálný termín?

To v tuhle chvíli lze jen těžko predikovat. Německo se v energetické oblasti rozhodlo už před časem pro zásadní transformaci, kterou ale provázejí těžkosti. Němci mají velké zpoždění ve výstavbě infrastruktury, nedaří se jim snižovat emise, naopak výrazně v Německu vzrostla cena elektřiny. Tyto zkušenosti ale možná Němcům zároveň pomůžou k tomu, že si budou schopni stanovovat realističtější cíle.

Kdy je pro Česko reálný termín, aby přestalo používat uhlí v energetice, teplárenství a průmyslu?

Energetika je strategická oblast, v níž by se nemělo jednat zbrkle a střílet od boku. V tuto chvíli je zřejmé, že uhlí hraje v našem energetickém mixu stále důležitou roli, což se nezmění z roku na rok. Jeho role by měla a bude klesat, budoucnost je nepochybně v udržitelných a čistších zdrojích. Musíme mít ale jasno, jakou cestou se chceme vydat. A pro toto rozhodnutí musí být jasné podklady a analýzy.

A kdy je pro Česko reálný termín, aby přestalo používat uhlí k vytápění domácností?

U lokálních topenišť si dokážu představit stanovení pevného termínu v nějakém rozumném horizontu, aby se lidé mohli na změnu připravit. Je evidentní, že lokální topeniště jsou velkým znečišťovatelem ovzduší. Zároveň však musíme brát ohled na sociální aspekty. Řada lidí topí uhlím proto, že si ekologičtější způsob zkrátka nemůže dovolit. Pokud by tedy stát chtěl topení uhlím zakázat, měl by současně vytvořit nástroje, aby právě těmto lidem pomohl. Velkou roli nepochybně odvádějí kotlíkové dotace, ale ani ony nevyřeší úplně všechno.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech