V Horním Jiřetíně se budou skládat na OZE

Rodiče žáků místní školy mají podle ředitelky místo dárečků a pozorností pro učitele na konci školního roku přispět na fotovoltaické panely. Foto: iUHLI.cz

Horní Jiřetín na Mostecku, jehož existence byla dlouhá léta ohrožena prolomením limitů těžby, se rozhodl omezit závislost na hnědém uhlí a více využívat obnovitelné zdroje energie.

Radnice nechá v základní škole vyměnit staré kotle na uhlí za tepelná čerpadla a na její střechu nainstaluje solární panely. „Pokud se nám to povede, pojede škola od nového školního roku pouze na obnovitelnou energii. Navíc chceme, aby Jiřetín byl příkladem i jiným městům, těm bezplatně poradíme, jak na to,“ uvedl pro Právo Jan Freidinger, koordinátor projektu, na kterém město spolupracuje s Greenpeace.

Čtěte také:
Nefoukalo, nesvítilo. OZE vyrobily méně
Fosilní energetiku odmítají jen blahobytní nedočkavci

Ekologická organizace spustila sbírku na instalaci fotovoltaických panelů doplňující připravovanou výměnu kotlů. Cílem je vybrat minimálně 300 tisíc korun. „Čím více se vybere, tím více energie z obnovitelných zdrojů budou v Jiřetíně vyrábět,“ připomněl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek s tím, že všechny peníze budou věnovány na fotovoltaický systém. Součástí projektu je i plán odebírat veškerou další elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Sbírka je podle něj v mnoha ohledech netradiční. „Peníze budou vybírat aktivní lidé, kteří si na internetu založí takzvané dárcovské výzvy. V rámci nich budou přesvědčovat lidi ze svého okolí, kamarády či rodinu, aby škole finančně přispěli,“ vysvětlil mluvčí.

Sbírka je plánovaná minimálně do konce června. Příkladem jde i ředitelka školy Klára Křivánková s učitelským sborem. Chtějí, aby rodiče místo dárečků a pozorností pro učitele na konci školního roku přispěli škole na fotovoltaické panely.

Územní ekologické limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách byly stanoveny v roce 1991 a zaručily městům a obcím, pod nimiž leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Současná Sobotkova vláda rozhodla v říjnu 2015, že limity budou prolomeny v dole Bílina, v případě lomu ČSA zůstávají v platnosti.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech