V Hradci Králové zdraží teplo

Hlavním důvodem zdražení je zvýšení ceny tepla z Elektráren Opatovice (EOP), od nichž Tepelné hospodářství teplo pro své zákazníky nakupuje. Foto: iUHLI

Společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové zvýší od 1. ledna 2021 cenu tepla o dvě procenta na 563 korun za gigajoule (GJ) včetně DPH. Účet za teplo hradecké domácnosti ve třípokojovém bytě při průměrné spotřebě 25 gigajoulů příští rok vzroste přibližně o 280 korun na asi 14 080 korun.

Firma v krajském městě dodává teplo do 24 000 domácností. Hlavním důvodem zdražení je zvýšení ceny tepla z Elektráren Opatovice (EOP), od nichž Tepelné hospodářství teplo pro své zákazníky nakupuje. „Zdražení od Opatovic jsme do cen plně nepromítli, a to díky snížení našich režijních nákladů,“ řekl ředitel Tepelného hospodářství Jiří Seidler.

Čtěte také:
Opatovice ve ztrátě 432 milionů
Klimatické šílenství emise nesníží

Dvouprocentní zvýšení cen podle něj umožní firmě vytvořit zdroje na opravy a investice do teplárenské soustavy.

Současná průměrná cena tepla v ČR podle Teplárenského sdružení ČR činí kolem 600 Kč/GJ a průměrná roční platba domácnosti se pohybuje kolem 15 000 korun. Cena tepla v Hradci Králové bude i po lednovém zdražení nadále pod touto úrovní.

V letech 2017 a 2018 Tepelné hospodářství Hradec Králové, které patří městu, ceny neměnilo a drželo cenu z roku 2016 ve výši 509 korun za GJ včetně DPH. Pro rok 2019 firma cenu zvedla o pět procent na 535 Kč/GJ, ale v konečném vyúčtování ji odběratelům letos na jaře povýšila na 573 Kč/GJ včetně DPH.

Dodatečné zdražení loňské dodávky firma zdůvodnila mimořádně teplou zimou, kvůli které jí klesly prodej tepla a příjmy natolik, že by neměla na investice a opravy. Druhým důvodem byl neplánovaný výdaj 16 milionů korun do měřičů tepla s dálkovým odečtem.

Zpětné zdražení se nelíbí části odběratelů, sepsali proti tomu petici. Tepelné hospodářství podle kritiků slouží jako mezičlánek mezi EOP a konečnými odběrateli a jeho zisky plynou například na podporu hradeckého hokeje. Městskou společnost petenti označili za „pračku na peníze z kapes občanů“. To Seidler dříve odmítl. „Soustavu řádně udržujeme a rozvíjíme,“ řekl.

Tepelné hospodářství zásobuje teplem vedle domácností i školy a další veřejné a soukromé instituce. Podíl firmy na trhu s teplem v Hradci se odhaduje na 80 procent. Do některých lokalit ve městě dodávají teplo přímo i Elektrárny Opatovice a na trhu městské firmě konkurují. Ceny pro příští rok EOP zatím neoznámily.

Loni Tepelné hospodářství vykázalo zisk 19,1 milionu korun, jeho výnosy činily 495 milionů korun. Na dividendách firma městu vyplatila 15 milionů korun. Loni zaměstnávala v průměru 42 lidí s průměrným platem 51.613 korun měsíčně.