V Íránu leží v zemi miliardy dolarů
Měď, železná ruda, olovo a další vzácné nerosty budou mít pro Írán v budoucnu mnohem větší význam, než ropa. Země má potenciální rezervy nerostného bohatství za více než 700 miliard dolarů.
Írán, který patří mezi největší světové producenty ropy, může v blízké budoucnosti výrazně zbohatnout díky zásobám nerostných surovin. V zemi je více než 3000 aktivních dolů, které jsou většinou v soukromém vlastnictví. Na začátku letošního roku byly v centrálním Íránu v poušti Lút objevena dvě velká ložiska uhlí a železné rudy. Podle posledních průzkumů disponuje země téměř 40 miliony tun nerostných surovin.
Čtěte také:
Jak uhlí, ropa a plyn zachránily krajinu
Rio Tinto dá miliardy na těžbu bauxitu
Problémem jsou však mezinárodní sankce, které byly v minulosti na zemi uvaleny. I kvůli nim je v zemi používáno především zastaralé vybavení a stroje. „Staré stroje a stroje z druhé ruky jsou stále v mnoha dolech, přičemž některé z nich byly použity v jiných zemích více než 50 let,“ řekl Mehdi Karbasian, výkonný ředitel firmy, která se zaměřuje na důlní vývoj.
To by se však mělo změnit. Sankce by měly vypršet v polovině příštího roku. Íránský ministr průmyslu již oznámil, že země uvolní 29 miliard dolarů (zhruba 713 miliard korun) na těžební projekty pro zahraniční investory. Zhruba stejná investice bude k dispozici v případě ropy a zemního plynu.
Mohla by to být i příležitost pro české firmy, které se podílejí na těžebních projektech. V zahraničí získala zakázku například firma NOEN, která buduje unikátní kompaktní rotorové rýpadlo v Bulharsku.
Mohlo by vás zajímat:
Indové mají povolení těžit v Austrálii
Turci sází ve velkém na uhlí
Uhlí ještě ani zdaleka neodzvonilo
Související články