V Jižní Africe zavraždili protiuhelnou aktivistku

Jižní Afrika je smutně proslulá vysokou mírou kriminality. Foto: wikipedia.org

Neznámí ozbrojenci zastřelili v jihoafrické provincii KwaZulu-Natal významnou ekologickou aktivistku Fikile Ntshangaseovou (65). Aktivistka byla velkou kritičkou navrhovaného rozšíření uhelného dolu Tendele.

Ntshangaseová byla předsedkyní Mfolozi Community Environmental Justice Organization (MCEJO), která podniká právní kroky, aby zabránila rozšíření povrchového uhelného dolu v Somkhele. MCEJO také požaduje zastavení současné těžby, protože prý není v souladu s environmentálními zákony, uvedl server mongabay.com.

Čtěte také:
JAR bude i nadále vyrábět elektřinu z uhlí
Největší africká banka má svou uhelnou politiku

Majitelé uhelného dolu Tendele tvrdí, že těží v souladu se zákonem. Podle nich je nutné důl rozšířit, aby byl životaschopný a bylo tak udrženo 1600 přímých pracovních míst a stovky nepřímých pracovních míst v této zbídačené části země.

Provozovatel dolu spojil zabíjení a další nedávné případy násilí a zastrašování s obavami v komunitě ohledně ztráty pracovních míst. Vyjádřil přesvědčení, že násilí se sníží, pokud bude schváleno navrhované rozšíření.

JAR před několika lety snížila svou závislost na uhlí na výrobu energie na 75 z 90 procent. Země se ale nachází v energetické krizi. Vládní dlouhodobý energetický plán, vydaný v říjnu, proto počítá s výstavbou nových zdrojů, konkrétně 1 500 megawattů (MW) z uhlí, 2 500 MW vodní energie, 6 000 MW z fotovoltaiky, 14 400 MW z větru a 3 000 MW ze zemního plynu.