Doba čtení:1 m, 30 s
Ministr nerostných zdrojů a energetiky JAR Gwede Mantashe. Foto: dmr.gov.za

Jihoafrický ministr energetiky se zavázal, že země bude i nadále vyrábět elektřinu z uhlí. Současně bude největší producent emisí skleníkových plynů na africkém kontinentu zavádět více obnovitelných zdrojů energie, aby splnil své závazky v oblasti boje proti změně klimatu.

Nejprůmyslovější ekonomika Afriky se potýká s energetickou krizí, která poškozuje hospodářský růst a ohrožuje její investiční rating.

Čtěte také:
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Běloruský gigant BelAZ 75710

„Máme v úmyslu více využívat sluneční a větrné zdroje, ale současně budeme pokračovat ve využívání našich zdrojů fosilních paliv a zvyšovat investice do čistších uhelných technologií,“ řekl ministr nerostných zdrojů a energetiky Gwede Mantashe. „Jižní Afrika je významným producentem uhlí. V oblastech těžby uhlí existují celá města a osady, a proto se musíme zaměřit na to, jak zmírnit dopady snižování objemu těžby a využívání uhlí,“ dodal.

JAR již snížila svou závislost na uhlí na výrobu energie na 75 z 90 procent před několika lety. Vládní dlouhodobý energetický plán, vydaný v říjnu, počítá s výstavbou nových zdrojů, konkrétně 1 500 megawattů (MW) z uhlí, 2 500 MW vodní energie, 6 000 MW z fotovoltaiky, 14 400 MW z větru a 3 000 MW ze zemního plynu.

Cílem plánu je zmírnit častý, ochromující nedostatek energie v zemi, který se minulý týden zhoršil, když silné deště způsobily výpadky v uhelné elektrárně Medupi a v uhelných dolech, ale současně snížit objem emisí CO2.

Minulý týden byla zveřejněna zpráva Mezinárodní energetické agentury (IEA), která odhaduje, že celosvětová poptávka po uhlí zůstane stabilní až do roku 2024, protože růst v Asii kompenzuje slabší západní poptávku.

Mohlo by vás zajímat:
Britský poradce: Větrná a solární energie je plýtvání
Nový šéf labouristů chce těžit uhlí
V šachtě se prohání Batmanovo žihadlo