V kauze MUS padly obžaloby

Případem se bude zabývat Městský soud v Praze. Foto: wikipedia.org Dezidor

Žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů v kauze Mostecká uhelná (MUS). K soudu jde kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora.

Bývalí manažeři Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus jsou obžalováni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku a z podvodu, hrozí jim až deset let vězení. „Předmětem trestního stíhání je vyvádění peněžních prostředků ze společnosti prostřednictvím zahraničních společností, koupě akcií držených Fondem národního majetku za nápadně nevýhodnou cenu a při zatajení podstatných skutečností pro prodej akcií,” uvedli žalobci na stránkách zastupitelství. Někdejší šéfové MUS od počátku trestní stíhání odmítají.

Čtěte také:
Vizitky obžalovaných v kauze MUS
Musela v kauze MUS stíhán nebude

Exnáměstek Sýkora čelí obžalobě z přijímání úplatku, za což mu hrozí až osm let vězení. Před soud je postaven v souvislosti s přípravou podkladů pro rozhodnutí vlády o prodeji akcií.

Rozsáhlou kauzu vyšetřovala protikorupční policie několik let. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze, řekl žalobce Petr Šereda. Kauza svým rozsahem i náročností patří k největším v tuzemsku. „Mohu potvrdit, že rozsáhlostí i složitostí je to jeden z největších případů, kterým jsme se zabývali,” uvedl pro ČTK Šereda.

K soudu putovalo 25 tisíc stran spisu, materiál je ale podstatně rozsáhlejší. Podle Šeredy délku vyšetřování ovlivnila časová náročnost získávání důkazů ze zahraničí. Klíčovým bylo zajistit důkazy ze Švýcarska, z britského ostrova Man, z Lichtenštejnska či z Kypru, které mapovaly například toky prostředků a přesuny akcií, uvedl.

Advokátka obžalovaných Karolina Zelenková napsala, že jakýkoliv krok učiněný olomouckým vrchním státním zastupitelstvím je “zjevným plýtváním prostředků daňových poplatníků”, protože vůči stejným obviněným vede řízení i švýcarská justice, kde je kauza v závěrečné fázi. „Lze proto očekávat, že pravomocné rozhodnutí, které bude muset být respektováno také v České republice, padne daleko dříve tam, důsledkem čehož bude nutnost zastavení trestního stíhání v ČR,” uvedla.

Podle žalobců vznikla státu škoda nejméně 3,2 miliardy korun. Policie už na konci roku 2012 obstavila podezřelým majetek a v jeho zabavování pokračovala i v následujících letech. „V České republice byl zajištěn jako výnos z trestné činnosti nebo jako náhradní hodnota takového výnosu majetek obviněných, ale i dalších osob ve výši přesahující 2,7 miliardy korun,” doplnili žalobci. Zabaveno bylo například dalších několik set milionů korun od společnosti, která v případu figuruje. Obstaveny byly také dvě nemovitosti v centru Prahy, které patří firmě uhlobarona Koláčka.

Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci sdělila, že kauzou se bude zabývat senát Silvie Slepičkové. Zkušená trestní soudkyně aktuálně řeší například korupční kauzu Nemocnice Na Homolce, v minulosti rozhodovala případ “pět na stole v českých”, který se týkal úplatku pro tajemníka českých premiérů.

Soud ve švýcarské Bellinzoně manažery MUS na podzim roku 2013 nepravomocně potrestal za podvody a praní špinavých peněz tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Muži se proti verdiktu odvolali. Nemohou být současně souzeni v obou zemích ze stejných porušení zákona, a záležet tedy bude na tom, který ze soudů ve věci rozhodne rychleji.

Pakliže české orgány hodlají dopustit, aby byli stejní lidé souzeni ve stejný čas pro stejné činy ve dvou paralelních procesech probíhajících v jurisdikci dvou rozdílných zemí, bude to špatná vizitka stavu české justice 27 let po pádu komunismu,” podotkla advokátka Zelenková.

V kauze MUS bylo v tuzemsku původně obviněno osm lidí. Šestý z manažerů, miliardář Luboš Měkota, však v roce 2013 zemřel. Stíhání bývalého lobbisty a obchodníka se zbraněmi Pavla Musely obviněného z podplácení žalobce loni v květnu přerušil ze zdravotních důvodů.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou