V Lužici probíhá rekultivační boom

Na místě bývalých uhelných dolů vznikají tisíce hektarů umělých vodních ploch. Foto: wikipedia.org

Zatopení rozsáhlých dolů je součástí rekultivace německého regionu Lužice. Zdejší rozlehlá jezera vznikla uměle na místě bývalého uhelného dolu Meuro. Tam, kde se dříve těžilo uhlí, rostou dnes cyklostezky a klidná místa k odpočinku v podobě prázdninových rezortů.

Oblast, která kdysi Německo zásobila potřebným materiálem k výrobě energie, se pomalu stává idylickou krajinou plnou jezer lemovaných cyklostezkami a vinicemi. „Stovky let udávaly doly ráz zdejší krajině. Uhlí se těžilo z hlubších vrstev, takže tu byly velké těžební jámy,“ uvedla pro novinky.cz Kathrin Winklerová, která je ředitelkou zdejší vznikající turistické asociace.

Čtěte také:
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí
Těžaři pomohli zachránit dětský tábor

Sama v dole po dobu jednoho roku pracovala. Její úlohou je ale nyní propagovat nově vzniklou krajinu, která má sloužit jako oáza klidu pro lidi z měst, třeba nedalekých Drážďan nebo vzdálenějšího Berlína.

„Dostali jsme unikátní úkol. Kromě jiného tu vytváříme na 25 000 hektarů vodní plochy. Dalo by se říct, že je to vůbec největší rekonstrukce krajiny v Evropě, ale vlastně nemáme žádný konkrétní scénář, jak by měl výsledek vypadat,“ řekl Uwe Steinhuber, mluvčí společnosti LMBV, která se z velké části o proměnu krajiny stará.

Ojedinělý projekt už přilákal pozornost lidí z USA, Číny i Jihoafrické republiky. Jednou z výzev je také ujistit se, že všechna nově vznikající vodní plocha bude absolutně bezpečná pro lidi i zvířata. Proto se jezera dopouštějí také z řek nebo se osazují vápencem, aby se optimalizovala hladina pH.

„Pokud dokážeme vytvořit podmínky jako v přirozeném prostředí, můžeme už nechat přírodu, aby se postarala sama o sebe. To je cíl, ke kterému směřujeme,“ dodal jeden z expertů SoerenAlbinus. Jezera mají navíc sloužit i jako zásobárna vody v případě velkého sucha, kdy by se s jejich pomocí dopouštěly řeky.

Pokud vše půjde podle plánu, hladina jezer by se v následujících měsících měla ještě zvýšit a oficiálně by se tak mohl zahájit provoz. „Není to jen krajina, co se mění. Je to také velká změna v naší mysli. Přestáváme totiž být bývalým industriálním regionem a přecházíme k novému modelu,“ uvedla Winklerová s tím, že mnoho lidí tak nalezne i novou práci, kterou s uzavřením dolů ztratilo.

Mohlo by vás zajímat:
Jezero Medard bude patřit mezi západočeské unikáty
Jezero Most bude rájem pro rybáře
Z lomu je třetí největší jezero v ČR