V Nebrasce zůstává uhlí králem

OmahaNE_Aerial_compressed

Největším městem Nebrasky je Omaha. Foto: wikipedia.org

Letošní rok může být prvním v historii, kdy se ve Spojených státech Amerických vyrobí více elektřiny ze zemního plynu než z uhlí. Naznačuje to předpověď US Energy Information Administration z počátku března. Ve státě Nebraska však uhlí zůstává jednoznačným králem.

Očekává se, že v roce 2016 se v USA z uhlí vyrobí 32 procent elektřiny, ze zemního plynu ale již 33,4 procenta. Uhlí bylo přitom v Americe dominantním zdrojem po celá desetiletí. V některých státech jím i přes výrazný nástup zemního plynu a protiuhelnou politiku administrativy prezidenta Obamy zůstane i nadále. Příkladem je Nebraska, kde se v loňském roce z uhlí vyrobilo 61,5 procenta elektřiny, zatímco zemní plyn tvořil pouze 1 procento energetického mixu.

Čtěte také:
Těžař: Obama nás likviduje
Američtí horníci válčí se zeleným Obamou

Vysvětlení je přitom pro celonárodní posilování role plynu i neochvějné postavení uhlí v Nebrasce stejné – cena. „Vždycky jde o dolary a centy,“ řekl v rozhovoru pro Columbus Telegram president společnosti Nebraska Public Power District Pat Pope.

Na celonárodní úrovni se uhlí podílelo v letech 2000 až 2008 na výrobě elektrické energie asi 50 procenty, protože to bylo výrazně levnější než zemní plyn. V posledních letech se však cenový rozdíl výrazně snížil kvůli boomu těžby břidlicového plynu, kterou významně podporuje prezident Barack Obama. To vyvolalo velký tlak na uhlí i americké těžaře, kteří se dnes nacházejí ve velkých ekonomických problémech.

Ale v Nebrasce zůstává uhlí stále levnější. Cena uhlí je zde o 30 procent nižší, než je celostátní průměr. Ve srovnání s plynem je uhlí levnější zhruba 2,5krát. Proto stále jednoznačně vítězí. Vzhledem k tlaku vlády na boj se změnou klimatu však možná budou obyvatelé Nebrasky v budoucnu přinuceni, aby sáhli do peněženek značně hlouběji.

Mohlo by vás zajímat:
Indie zpřístupní těžbu uhlí privátnímu sektoru
Indie letos investuje biliony do solárů
Čína neotevře do roku 2019 nové uhelné doly